В Световния ден на архитектурата Камарата на архитектите в България и Камарата на строителите в България, съвместно с посолството на Италия в България, Конфиндустрия България, Агенция ITA, Италианския културен институт в София и Националния исторически музей, организират Международен форум "История и бъдеще".
За целите и темите, които отваря това събитие, разговаряме в "Нашият ден" с арх. Десислава Димитрова – модератор на форума.
По думите на арх. Димитрова темата за опазването на културното наследство в България ще бъде акцент по време на събитието. Италия е страната с най-много обекти, вписани в листата на ЮНЕСКО, а начинът, по който те се съхраняват и експонират, следва най-съвременните практики. Ето защо Италия ни служи като добър пример в музейното дело, в начина на разказване и показване на историята, заявява арх. Димитрова.
Форумът ще разгледа обектите на България и Италия, включени в списъка на ЮНЕСКО. Това е своеобразна подготовка за Генералната асамблея на ЮНЕСКО, чийто домакин следващата година ще бъде България.
Арх. Димитрова изброява седемте български обекта, вписани от ЮНЕСКО – Боянската църква, Мадарския конник, Казанлъшката гробница, Свещарската гробница, Рилския манастир и Ивановските скални църкви. Гостът подчертава, че от 1985 година насам България няма нов вписан в списъка на ЮНЕСКО обект, но в рамките на следващата Генерална асамблея ще бъдат разгледани българските обекти в индикативната листа.
Форумът ще започне с панел, в който различните институциите и експерти ще говорят за подготовката на Генералната асамблея на ЮНЕСКО. По думите на арх. Димитрова предстои голямо усилие, свързано с подобряването на българските обекти.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..
Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..
Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..
Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..
Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg