Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Киберзаплахите и разширената реалност

Снимка: VR Lab BG

Kакви са най-често срещаните заплахи при потапящите технологии (immersive experience) и как могат да бъдат управлявани рисковете, свързани с личната неприкосновеност и сигурността на потребителите? 

За киберзаплахите и разширената реалност разговаряме във "Време за наука" с Момчил Алексиев, основател на първата българска платформа за VR, както и с Антон Пулийски, юрист с десетгодишен опит в сферата на иновациите и компютърната сигурност. Двамата гости разказват за събитието "Cybersecurity and Safety in Emerging Tech Trends", организирано съвместно от XR Talks и Cyber Security Talks Bulgaria, което ще се проведе в месеца на киберсигурността – на 15 октомври.

Алексиев споделя целта на организаторите: "Най-важното нещо е, че искаме да представим новите технологии – как те се помещават в нашата култура и каква технологична рамка обитаваме."

За най-често срещаните заплахи в immersive experience-a, управлението на рисковете, свързани с личната неприкосновеност и сигурността на потребителите в XR средите и добрите практики в киберсигурността ще говори гост-лекторът Валентино Мегале от Rome Business School.

Пулийски допълва: "Нашият професионален свят отдавна е свързан с тези технологии. Искаше ни се тези контакти да ги споделим с широката общественост, тъй като технологиите, за които говорим, ще определят облика на бъдещия ден. Вече няма въпрос дали ще бъдат, а кога. В България, въпреки че изоставаме в технологично отношение, също навлизат въпросните технологии."

По думите на двамата гости виртуалната реалност е пространство, което предизвиква мозъка към преживяване в нова когнитивна плоскост. Ето защо и опасностите, познати от двуизмерния свят на мобилните телефони, биха били по-непосредствени във виртуалната реалност. 

Затова, според Алексиев и Пулийски, хората трябва да са информирани какво може да се прави посредством технологиите днес, какво пространствено разбиране и каква интерактивност от разстояние се осъществяват във виртуалната реалност. Тези иновативни технологии вече имат доказано полезно приложение в образованието и медицината.

Месец октомври фокусира световното внимание върху темата за киберсигурността, като в страната ни също ще се проведат събития и демонстрации, свързани с "потапящите технологии".

Събитието, на което гост ще бъде Валентино Мегале, предстои на 15 октомври от 17:30 в Ректората на Софийския университет.

Онлайн регистрация за присъствие може да бъде направена тук.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: ст. лейтенант Мирослав Димитров

С него ви срещнахме още когато беше курсант от Националния военен университет "Васил Левски", факултет "Артилерия, ПВО и КИС" – Шумен. Повод беше току-що получената стипендия на името на акад. Ангел Балевски, която фондация "Еврика" дава за постижения в инженерни науки в областта на машиностроителните технологии. От тогава минаха цели 4 години...

публикувано на 11.11.24 в 16:53

Алис Димишева за нейната първа Италия

Онези, които редовно слушат "Покана за пътуване", знаят, че в предаването има запазена територия за Алис Димишева. Щом посети за първи път някоя държава, я каня да сподели неподправените си впечатления. Неотдавна студентката по българска филология в Софийски университет се завърна от Римини, Флоренция и Венеция и тутакси я помолих да сподели за своята..

публикувано на 11.11.24 в 08:30
акад. Вася Банкова

Акад. Вася Банкова: Напредъкът на една нация стъпва върху знанието

"Напредъкът на една нация стъпва върху знанието и умението да се използва това знание в практиката. Така че всяко занемаряване на науката води до изоставане. Знанието не е само нещо, което води до материално благополучие, знанието е духовна ценност ", заявява в ефира на "Следобед за любопитните" акад. Вася Банкова. Самата акад. Вася Банкова,..

публикувано на 10.11.24 в 10:10
Проф. Михаил Неделчев

Живата история на две епохи

През тази година се появиха две книги, които от персоналистична гледна точка и в синтезиран вид ни представят българските обществени и културни събития от втората половина на ХХ век и първите десетилетия на XXI век – "Разговори с Михаил Неделчев" на проф. Пламен Дойнов и "Биографичните сюжети на литературния историк. Анкета с Михаил Неделчев" на..

публикувано на 10.11.24 в 08:10

Берлин празнува науката с две мащабни събития

От 2016 г. от 1 до 10 ноември международният фестивал Берлинска седмица на науката Berlin Science Week събира най-значимите световни учени и иновативни научни организации в столицата на Германия, за да празнува науката с около 30 000 участници. Фестивалът е сред най-големите научни събития в света и за всички, които искат да участват в дискусии..

публикувано на 07.11.24 в 17:05