Хърватските поетеси Андриана Кос Лайтман и Паула Чачич гостуваха на "Разговори за литературата и полуострова" (Институт за балканистика с Център по тракология "Проф. Александър Фол") и Националната библиотека "Св.св. Кирил и Методий".
Андриана Кос Лайтман (1978) е преподавател в Педагогическия факултет на Загребския университет. Научните ѝ интереси са най-вече в областта на съвременната литература. Публикувала е около шестдесет научни трудове и три научни книги. Активно се занимава с литературна критика. Член е на Хърватството дружество на писателите, Хърватското дружество на изследователите на детска литература, Международната асоциация ASEEES, както и европейската поетическа платформа Versopolis.
Паула Чачич (1994) е завършила е индология и южнославянски езици и литератури във Философския факултет на Загребския университет. Издала е две книги, отличени с награди. Постоянен сътрудник на интернет портала VoxFeminae, в който пише за кино и телевизия от феминистка гледна точка. Публикува поезия в различни електронни портали и издания. Превежда художествена литература от български и словенски език.
Модератори на вечерта бяха Людмила Миндова, преводач на стихотворенията на хърватските поетеси на български и Яница Радева. Събитието е част от научния проект на Института за балканистика с Център по тракология "Проф. Александър Фол" "Разговори за литературата и полуострова", което се осъществява в рамките на Българо-хърватския поетически обмен с Дружеството на хърватските писатели и съвместно с Клуб "Писмена", НБКМ.
Чуйте репортаж с участието на Людмила Миндова, Андриана Кос Лайтман, Паула Чачич и Яница Радева.
Снимки – Силвия Чолева, БНР
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg