Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вечер на две хърватски поетеси в София

Хърватските поетеси Андриана Кос Лайтман и Паула Чачич гостуваха на "Разговори за литературата и полуострова" (Институт за балканистика с Център по тракология "Проф. Александър Фол") и Националната библиотека "Св.св. Кирил и Методий". 

Андриана Кос Лайтман (1978) е преподавател в Педагогическия факултет на Загребския университет. Научните ѝ интереси са най-вече в областта на съвременната литература. Публикувала е около шестдесет научни трудове и три научни книги. Активно се занимава с литературна критика. Член е на Хърватството дружество на писателите, Хърватското дружество на изследователите на детска литература, Международната асоциация ASEEES, както и европейската поетическа платформа Versopolis. 

Паула Чачич (1994) е завършила е индология и южнославянски езици и литератури във Философския факултет на Загребския университет. Издала е две книги, отличени с награди. Постоянен сътрудник на интернет портала VoxFeminae, в който пише за кино и телевизия от феминистка гледна точка. Публикува поезия в различни електронни портали и издания. Превежда художествена литература от български и словенски език.

Модератори на вечерта бяха Людмила Миндова, преводач на стихотворенията на хърватските поетеси на български и Яница Радева. Събитието е част от научния проект на Института за балканистика с Център по тракология "Проф. Александър Фол" "Разговори за литературата и полуострова", което се осъществява в рамките на Българо-хърватския поетически обмен с Дружеството на хърватските писатели и съвместно с Клуб "Писмена", НБКМ.

Чуйте репортаж с участието на Людмила Миндова, Андриана Кос Лайтман, Паула Чачич и Яница Радева.

Снимки – Силвия Чолева, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещи с лицата на Дона Стоянова

Изложбата "Лица" на Дона Стоянова, подредена в зала "София" на Столична библиотека, представя 11 скулптурни произведения, фигури в папиемаше и колажи, някои от които авторката е работила повече от три години. Повечето от творбите са създадени по време на пандемията. В този труден период се раждат "лицата" на Дона. Ето какво казва за тях: "Може би,..

публикувано на 13.11.24 в 18:12

Цвети Александрова с трета самостоятелна изложба

Третата самостоятелна изложба на Цвети Александрова се нарича "Феникс". Експозицията представя 37 картини на художничката. Авторката коментира, че на пръв поглед картините са различни, но дълбоко философски всичките са търсене на спасение от рутината на битието. Всяка от тях е родена от нейни лични преживявания и места, които са я..

публикувано на 13.11.24 в 16:52
Весела Вълчева (Тарика) и Захари Бахаров (Али) във филма „Стадото“

"Стадото" на Милко Лазаров открива Киномания

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" открива 38-ото издание на Киномания днес, 13 ноември в зала 1 на НДК. Започва 38-ата Киномания "Стадото" разказва за Али и дъщеря му Тарика, които живеят мирно, но изолирано от общността си в българско село. Тарика е започнала да развива "крила на пеперуда" – костно заболяване,..

публикувано на 13.11.24 в 16:15

Започва 38-ата Киномания

Във време на все по-силна поляризация и политическо напрежение световното кино не остава безучастно. Това личи, както сред очакваните претенденти за наградите "Оскар", така и   в селекцията на 38-ото издание на Киномания. "Стадото", с който се открива Киномания на 13 ноември в Зала 1 на НДК, носи ако не пряко политическо послание, то със..

публикувано на 13.11.24 в 15:10

"Празен град" – когато трябва да убиеш брат си, за да продължиш да живееш

Премиерният спектакъл "Празен град" очаква първата си среща с публиката в независимото пространство за култура Yalta Art Room в София. Постановката е на младия режисьор Ахмет Исмаил по пиесата на съвременния драматург Деян Дуковски от Република Северна Македония. Преводът на текста е на Татяна Йолинска. Пиесата, писана през 2007 година, разглежда..

публикувано на 13.11.24 в 07:50