Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конкурсът "Доброволец на годината" – признание за доброволците, които променят обществото

| обновено на 11.10.24 в 10:12

Фондация "Астика" обяви старта на процедурата за номинации за XIV Национален конкурс "Доброволец на годината" за 2024 г., която ще бъде отворена до 5 ноември 2024 г. Целта на конкурса е да отдаде заслужено признание на хората, ангажирани в доброволчески дейности, които са допринесли за подобряване на благосъстоянието, толерантността и солидарността в обществото.

Конкурсът "Доброволец на годината" има дългогодишна история, като за първи път е създаден през 2010 г. по време на Национален форум, посветен на доброволчеството, проведен на 4 декември в Бургас. Това събитие се състоя в навечерието на Европейската година на доброволчеството – 2011 г. По предложение на фондация "Астика" тогава бе учреден и самият национален конкурс, като на събитието присъстваха редица неправителствени организации, представители на общините Варна и Бургас, както и множество доброволци.

"Важно е да отбележим, че "Доброволец на годината" е запазена марка в патентното ведомство и притежание на фондация "Астика", което прави самия конкурс по-престижен", споделя Любомир Вълков, управител на фондацията, в интервю за предаването „Нашият ден“. Той допълва, че конкурсът се провежда ежегодно от създаването си и с подкрепата на община Бургас, както и с активното участие на доброволци.

Националните призове в отделните категории традиционно се обявяват на Международния ден на доброволеца – 5 декември. Въпреки това, тази година церемонията ще се проведе на 2 декември в Бургас. Процедурата по участие в конкурса е напълно онлайн, като номинациите се подават чрез електронен формуляр, достъпен в интернет.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анелия Торошанова и адв. Елка Пороминска

Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд

В рубриката на юридическото предаване "Съвети на адвоката" адвокат Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, основен консултант на  "Законът и Темида", отговаря в ефир на слушателски въпроси. Темата е по запитване на много слушатели. Възможностите за пенсиониране на лица, работили при тежки и вредни условия на труд. Съдебна..

публикувано на 11.10.24 в 14:50

Защо архитектурното наследство на Северна България има нужда от спешно внимание?

Северна България често е свързвана с бедност и сивота, но според Бела Антова, движещата сила зад платформата "Sтетика", тази част на страната крие архитектурни съкровища, които тепърва предстои да бъдат разкрити и оценени. Чрез своя проект "Скритите архитектурни съкровища на Северна България“, Антова и нейният екип целят да покажат красотата и..

обновено на 11.10.24 в 14:07
Лидия Загорова (вдясно) и Анелия Торошанова

Романтичните измами – съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи

Какви са съвременните онлайн предизвикателства пред малки и големи? Проблемът с романтичните измами, който е в световен мащаб, засяга и България. Поводът е 3 октомври – Световният ден за превенция на романтичните измами, учреден в САЩ миналата година. Гост на "Законът и Темида" е Лидия Загорова – психолог, експерт по романтични измами, директор на..

публикувано на 11.10.24 в 12:40

Ая Роуз: Словенската песен с укулеле в сърцето на България

В поредния епизод на "Мигранти с таланти" представяме една млада, красива и талантлива словенка с артистичното име Ая Роуз. Тя е живото доказателство за това как музиката може да създава мостове между култури и хора. Родена в малкия град Целие в Словения, Ая от малка е под влиянието на музиката, която я води към пътя на самостоятелното творчество...

публикувано на 11.10.24 в 12:23
Н.Пр. Бръндуша Предеску, посланик на Румъния в България

Н. Пр. Бръндуша Предеску: Културата е мостът между Румъния и България

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", Н. Пр. г-жа Бръндуша Предеску, Извънреден и пълномощен посланик на Румъния, сподели своите виждания относно двустранните отношения между Румъния и България. Преди това тя е заемала редица престижни дипломатически постове, включително като посланик в Нидерландия и постоянен представител в..

публикувано на 11.10.24 в 12:03