Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тийн Тайм – ефирът за тийнейджъри

Изкуството в мен: "Да убиеш присмехулник" на Харпър Ли

Кадър от филма "Да убиеш призмехулник" (1962)
Снимка: IMDB

"Присмехулниците не правят нищо друго, освен да пеят и да ни радват. Те не нападат градината, не правят гнезда в царевицата, те не правят нищо друго, освен да изливат сърцата си в песни за нас. Затова е грях да убиеш присмехулник."

Романът "Да убиеш присмехулник" на американската писателка Харпър Ли печели награда "Пулицър" през 1961 година и веднага след това е екранизиран. Творбата е обявена за най-добрия роман на XX век в Америка и за най-добрия на всички времена във Великобритания. 

Романът е важен, защото третира теми като смъртта, изнасилването и расовата дискриминация, погледнати през очите на няколко деца. Заглавието на книгата идва от съвета на бащата към децата му – никога да не убиват птицата присмехулник, защото тя не вреди никому. 

Едно лято Скаут и Джем се запознават с Дил, момче, което е на гости за ваканцията. Дил проявява голям интерес към къщата на странно и затворено семейство и слуховете за психично болния им син, който никога не излиза от вкъщи. Един ден Дил предизвиква Джем да отвори вратата на мистериозната къща...

Актьорите на студия "Еленов" представят една от възловите сцени между главните герои: Скаут, Дил и Джем – която е апотеоз на приятелството.

Чуйте в звуковия файл! 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

публикувано на 21.11.24 в 07:50

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50

Небостъргачи, баби и още нещо

Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц".  Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..

публикувано на 20.11.24 в 17:20

Aerowaves in Sofia 2024 среща публиката с най-впечатляващото от света на съвременния танц

За трета поредна година "Сцена Дерида" е домакин на Международния фестивал за съвременен танц Aerowaves in Sofia. До 29 ноември той ще представи някои от най-впечатляващите представления от европейската и световна сцена, създадени в последно време. Всяка година артисти от различни краища на Европа кандидатстват за включване в ТОП 20 на Aerowaves..

публикувано на 20.11.24 в 15:50