Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домашното насилие: Мълчанието, срамът и силата да започнеш отначало

| обновено на 14.10.24 в 12:09
Снимка: Личен архив

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се разглежда темата за жените, избягали от домашно насилие, и предизвикателствата, с които се сблъскват след това. Въпросът е дали този акт на бягство е краят на мъките им, или началото на нови изпитания. Как тези жени изграждат нов живот от руините и на кого могат да разчитат?

Нора Христова, част от общността "#ЖенитеSurvivors" и оперативен директор на фондация Emprove, споделя в ефира на "Нашият ден", че в България често се говори за жертвите, но рядко се осъзнава колко сила носят тези жени в себе си, след като успеят да се освободят от насилствени връзки. Според нея това е и основната идея на общността " #ЖенитеSurvivors ", която е първата по рода си група от жени, успешно избягали от токсични отношения и насилие, и които са поели към промяната и новия живот. Общността, създадена през 2020 г., вече обединява над 70 жени. Нора споделя, че самата тя е част от тази група, която се формира чрез редовни групови терапевтични срещи. По време на тези сесии жените преминават през трансформационни процеси и излизат като силни сървайвъри, разполагащи с безценен ресурс, който могат да споделят с други.

Нора Христова също така подчертава, че първата пречка за тези жени е срамът и притеснението как ще продължат напред. Често жените си задават въпроса "Как допуснах това?", а обществените стереотипи продължават да смятат, че домашното насилие засяга само определени групи, но статистиката опровергава това мислене. 

Общността насочва усилия към информиране за първите признаци на насилие, преди ситуацията да достигне до криза или физическо насилие. Христова подчертава, че в България все още съществуват архаични вярвания относно ролята на жената, но задача на обществото е да промени тези нагласи и да разбие стигмата. Основното послание към жените е, че те не са жертви и притежават огромна сила.

Фондация Emprove и "Мога сама" организират срещи с психолози, треньори и сървайвъри в градовете Плевен и Враца на 15 и 16 октомври. 

Анелия Митева, един от създателите на подхода "Мога сама" и ментор в програмата, споделя в ефира на "Нашият ден", че програмата представлява комплекс от практически насоки, основани на личния опит на жени, които са били в токсична връзка. Програмата е създадена с мисъл за нуждите, болките и страховете на жените, които са преминали през такива трудности. Тя включва психологическа и терапевтична подкрепа, както и техники за консултиране и вдъхновение, които помагат на жените да възвърнат вярата в собствените си умения и стойност. Анелия Митева подчертава, че основната цел е жените да повярват, че могат сами да се справят и че заслужават най-доброто за себе си.

Любимата метафора на програмата "Мога сама" е да възвърнат блясъка на "диаманта", който се крие във всяка жена, и да покажат, че тя може да бъде смела, независима и свободна.

Чуйте разговорите в звуковите файлове.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Проблемите с психичното здраве

Преди няколко дни световният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън разкри, че през по-голямата част от живота си се е борил с проблеми с психичното си здраве поради тормоз в училище и напрежението от състезанията. Оказва се, че Хамилтън започва да страда от депресия още в тийнейджърските си години, а освен това е бил обект на расизъм като дете...

публикувано на 14.10.24 в 12:33
Анджелина Соренсен - Геди и Антон Митов

Антон Митов представя – Анджелина Соренсен - Геди: Смейте се често и по много

Анджелина Соренсен, наричана Геди, от 50 години живее в Сан Франциско, САЩ. Работила е като строителен инженер и клиничен психолог. Автор е на сатирични спектакли и на книгата "Връзки и развръзки", която е сборник от 22 кратки хумористични разкази за трагикомични случки, желания и връзки в живота на хората, гарнирани с неочаквани развръзки. Повечето от..

публикувано на 14.10.24 в 12:00

Геймификацията в образованието – иновация или стар познайник

Какво е "геймификация в образованието", как подобрява учебния процес и стимулира креативността на учениците – за това е разговорът в "Нашият ден" с Хелиана Велинова , която е в основата на предстоящия форум "Game Dev Day – експо и конференция". Форумът се организира за втора поредна година от Sofia Game Night и сдружение "Възможности без..

публикувано на 14.10.24 в 09:40
Ивайло Станчев, Калина Станева и Ива Тодорова

Моето семейство: Ива Тодорова и Ивайло Станчев

Тя е актриса и автор на едни от най-обичаните моноспектакли на българската театрална сцена и отвъд нея. Носител на няколко награди Икар, Аскеер и любовта на публиката. Той пък, вече над 30 десетилетия е една от емблемите в столичния (а лятото – и в черноморския) клубен нощен живот. Двамата се вдъхновяват един друг, понякога се и карат, но предимно се..

публикувано на 14.10.24 в 09:10
Кристиян Юлзари

Информационният хаос на нашето живеене

Публикуването на стари кадри, които нямат нищо общо с актуални събития, или такива, които са заснети на различно място, е обичаен похват на разпространителите на дезинформация. Похватът цели всяването на страх в обществото или прокарването на определени политически възгледи с цел поляризация. Подобни примери могат да се наблюдават както по отношение..

публикувано на 14.10.24 в 08:35