Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ВГА – винаги готов за архитектура!

Снимка: @frene.bg

Заниманията по архитектура за деца набират популярност и дори намират място в учебната програма, засега обаче само в частния сектор. С какво заниманията по архитектура са полезни и привлекателни за децата и има ли перспективи архитектурата като част от общото образование – за това разговаряме в рубриката "Всичко за образованието" с Николета Петрова, директорка на ЧОУ "Селестен Френе", Бургас, арх. Десислава Стоянова, преподавателка в училището и арх. Магдалина Ръжева, създателка и ръководителка на Детската архитектурна работилница в София.

Николета Петрова, Магдалина Ръжева, Десислава Стоянова (отляво надясно)
Повод за разговора е семинарът и изложбата "Кое е красиво?", посветени на проектно базираното обучение по архитектура, които се проведоха в Централния дом на архитекта в София.

Арх. Магдалина Ръжева вече 13 години води занимания по архитектура с деца, Детската архитектурна работилница се радва на заслужен интерес от страна на деца, родители и работещи с деца, отличена е от Международния съюз на архитектите с поощрителна награда на Golden Cubes Awards 2013-2014: "Нашата цел е да създадем у децата отношение и принадлежност към града, да ги накараме да се огледат, да ги накараме да заобичат града, който обитават…Това са бъдещите възрастни, които ще определят средата, в която ще живеем. Ако те отсега имат отношение към наследството, към това какво е качествена градска среда, реално това ще помогне за в бъдеще наистина да имаме такава среда в България."

Арх. Десислава Стоянова: "Архитектурата се оказва един много мултидисциплинарен образователен инструмент, той може да направи връзки с почти всички сфери на живота и реално ние го практикуваме по този начин, като езикът на архитектурата трябва постепенно да се преведе на децата според възрастта им и според готовността им… Честно казано децата обожават тези часове, те си ги търсят, чакат, имаше даже едно от децата, което дойде при мен и каза: "Аз съм ВГА – винаги готов за архитектура!"

Николета Петрова: "По света има традиция архитектурата за деца още от 70-те години насам. В България Маги привнася чуждестранната опитност преди години и всъщност аз като млад учител присъствах често на нейни работилници с мои ученици тогава и изключително много се вдъхнових от идеята за архитектурата, защото провиждах резултатите към онзи момент. И връщайки се в Бургас, това беше нещото, което много ми се искаше да започна и аз да организирам, въпреки че се изисква специфично отношение към самата материя… т.е. важно е да има и архитектурната гледна точка…"

Чуйте разговора в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Антония Първанова

Медицината или политиката?

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..

публикувано на 03.12.24 в 16:25
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04