Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории на непридружени деца, или как фондация помага за успешната интеграция на деца бежанци?

| обновено на 21.10.24 в 09:47
Снимка: unicef.org

Темата на днешното рубрика "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се фокусира върху децата, а специален гост беше Кристин Гологанова, социален работник и управител на фондация "Рийчаут.БГ". Тя разказа няколко затрогващи истории за непридружени деца, с които организацията е работила през годините.

Една от първите истории, които Гологанова сподели, е за момче от Афганистан. "Когато за първи път установихме контакт с него, то беше объркано и нямаше представа как да продължи с процедурите за статут", разказва тя. Момчето живеело в център за настаняване от семеен тип в Пазарджик и не посещавало училище.

С помощта на фондацията и персонала на центъра бил изработен план за грижи, което довело до записването му в училище. Въпреки езиковите бариери в началото, детето бързо се адаптирало и научило български език. "След година или две усилена работа, момчето получи статут и днес продължава живота си в Пазарджик", разказа Кристин с гордост.

Друг епизод от практиката на Гологанова е свързан с много малко дете, настанено в център за настаняване от семеен тип, което било силно разстроено. Благодарение на сътрудничеството между различни институции и фондацията, те успели да намерят семейството на детето и да го съберат с него. "Това е изключително важно – когато е възможно, децата да бъдат събирани с близките си, за да не страдат и да не бъдат допълнително травмирани", сподели тя.

Кристин Гологанова разказа и за случай с друго момче от Афганистан, което било настанено в Център за настаняване от семеен тип в село Звъничево. Там момчето успяло да се интегрира в местната общност, посещавало училище и дори създало приятелства с местни хора. След като навършило 18 години, започнало да помага в местен магазин, където било добре прието. Но преди това, преминало през множество трудности, свързани с получаването на статут.

Тези разкази на Кристин Гологанова подчертават значението на постоянната подкрепа и социална работа с непридружени деца, които се намират в тежки ситуации, както и ролята на общността и институциите в процеса на интеграция и защита на техните права.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12