За трета година екипът на Българската асоциация на винените професионалисти организира най-мащабната и значима проява, посветена на каузата, а именно 4 градски винени фестивала, наречени Urban Wine Fest в 4 големи града на страната.
Този уикенд фестивалът ще се проведе в Пловдив и съвпада с официалния ден, посветен на българското вино – 26 октомври. За българските винопроизводители и уникалните сортове на България разказва в "Нашият ден" Емил Коралов, член на УС на асоциацията.
Urban Wine Fest вече се състоя в София, Велико Търново и Варна, като, по думите на Коралов, хората все по-добре приемат родните вина.
Акцент във фестивала са местните винени сортове, като най-изявен от тях е Маврудът, следван от Рубин, Гъмза и Мелник. Сред белите сортове най-популярни са различните вариации на Мискет.
Световна тенденция е производството на биовина, които трудно, но все-по успешно се конкурират с индустриалните вина, заявява Коралов и допълва, че за съжаление българските винени сортове нямат много добри позиции на международния пазар. Когато става дума за маркетинг и разпознаваемост, именно местните сортове трябва да са водещи, смята гостът.
Жителите и посетителите на Пловдив ще могат през уикенда да се насладят на отбрани продукти, среща с винени експерти, приятна музика и вкусна храна, казва Коралов и отправя покана към слушателите да се присъединят към винения празник на централния площад в града.
Съвет към гостите – носете си чаша!
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..
Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg