Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Вечер на добродетелите": 15 години подкрепа за децата в риск

| обновено на 21.10.24 в 11:22

На 21 октомври 2024 г. фондация "За Нашите Деца"  за 15-и път ще проведе най-голямото си благотворително събитие – "Вечер на добродетелите", от 19:00 ч. в Sofia Event Center. 

В  рубриката "Разговорът" обсъдихме предстоящото събитие. Този път то ще се проведе под мотото "Криле и корени". За каузата и значимостта на фондацията, както и за програмата на събитието, говорихме в ефира на "Нашият ден" с Василена Найденова, експерт партньорства и социална ангажираност в иницативата. 

Тя сподели: "Кръстихме събитието "Криле и корени" като олицетворение на това, че всяко дете се нуждае от символични корени, които да го накарат да се почувства принадлежащо към своето семейство и среда, и това да му даде стабилност да се развива."

Събитието ще събере около 300 гости и ще включва над 50 изпълнители. "В началото на вечерта ще има артистична програма, след което ще проведем благотворително наддаване. Благодарение на миналогодишното издание успяхме да наберем 260 000 лева и подкрепихме над 3000 деца и техните семейства."

В предаването Найденова подчерта също важността на подкрепата на хората, които посещават събитието всяка година: "На това събитие идват хора, които са ангажирани с нашето бъдеще и бъдещето на нашите деца. Това е като да събереш семейство от единомислещи хора, които вярват в нашите цели."

По нейните думи участниците са с разнообразен професионален профил – артисти, бизнесмени, дипломати, представители на изпълнителната власт. Според нея: "Бизнесът сякаш все повече припознава нашата мисия. Всеки един човек е обвързан с другите, и когато има едно страдащо дете, това рефлектира върху животите на всички."

Най-голямата мечта на фондацията е всяко дете в България да живее в среда, която му предоставя всички необходими емоционални и материални ресурси за развитие. "Основната ни мечта е всяко дете в България да живее в среда, която му дава всички необходими ресурси, за да развие всичките си заложби."

Тя подчерта, че макар социалният статус често да е причина за липсата на грижа, има и семейства с нисък социален статус, които са "прекрасни родители". Според нея: "Истината е някъде по средата. Виждаме много деца, които живеят в бедност или са в риск от бедност, което неизбежно води до липса на качествено образование и недостатъчно здравословна храна."

Найденова наблегна и на важността на ранната детска интервенция: "Ранната детска интервенция е изключително важна. В периода от нула месеца до три години е много важно да се установи, ако едно дете има нужда от допълнителна подкрепа." Според нея тази подкрепа идва чрез работата със семействата, като специалистите обучават родителите как да помагат на своите деца в преодоляването на различни трудности.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36