В рубриката "Културен отпечатък" на предаването "Terra Култура" журналистът, писател и пътешественик Георги Христов-Муру Хорхе сподели своите впечатления за остров Сардиния, който често бива възприеман като "много скъпо място". Той уточнява: "Там са и яхтите, и селищата на знаменитостите, но това е само една точка на острова, която е придала това разбиране за него, като за много скъпо място. Не е по-скъпо от това да отидеш в Рим или във Венеция."
Освен с луксозната си страна, Сардиния впечатлява и с дълбоката си древна история. "Говорейки за история и култура, там има паметници от най-дълбока древност – четири вида мегалитни структури." Христов добавя, че дори след дълги години посещения, много туристи не осъзнават историческото богатство на острова. "Познавам хора, които 13 години ходят да почиват по брилянтните плажове на Сардиния и след 13 години разбраха от мен, че този остров има много интересна древна история."
След завръщането си от това "райско място с невероятна култура – и древна, и съвременна", Георги Христов споделя, че първите дни в София са му се сторили "много хаотични". Според него "има природен ред на нещата – има цикли на Земята, има магнетизъм", и затова е важно не само да се завърнем при себе си, но и при природата.
"Много от българските градове дават възможност с малко средства човек да се озове в природа", отбелязва той. Важното, според него, е осъзнатостта. "Звучи някакъв информационен шум, било то радио или телевизия, и дори да не му обърнем внимание, той влиза в нас. Това е енергия и информация и ако не сме съзнателни какво влиза в нас, се чудим после откъде дойде тази нервност и тъга, откъде дойде този стрес."
Повече за древната история на Сардиния може да чуете от разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg