В рубриката "Темите на деня" в предизборната седмица гостува социологът Стефан Георгиев, който анализира философията на гласоподаването в контекста на предстоящите избори.
В предаването "Нашият ден" той изрази мнение, че ценностният подход би трябвало да е водещ в политическите процеси, но в последните години наблюдаваме отстъпление от него. Според Георгиев политическите партии би следвало да представят предложения за управление, основаващи се на ясни ценности – било то либерални или социални. Въпреки това, през последните години се налага по-прагматичен подход, с акцент върху експертни решения, което изтласква идеологиите и ценностите на втори план.
Георгиев отбеляза, че настоящата предизборна кампания не се отличава съществено от предишните. Разговорът между партиите е "обезценностен" и липсват ясни ценностни ориентири. Кампаниите се концентрират основно върху "твърдите ядра" на избирателите, без да се стремят да достигнат до широката маса от граждани.
Той подчерта, че тази кампания, макар на пръв поглед да прилича на предходните, има своите особености. Основен лайтмотив, сред някои от политическите играчи, е борбата за преразпределение на силите, което прави предстоящите резултати още по-интересни, особено при очаквано ниска избирателна активност.
Георгиев посочи и ниската избирателна активност при неотдавнашните избори за районни кметове като индикатор за намалена мобилизация и отслабен капацитет. Той заключи, че политическите кампании трудно могат да привлекат нови избиратели, наричани периферия, и по-скоро се фокусират върху възпроизвеждане на минали резултати.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg