Всеки може да си избере адвокат, но и адвокатът избира своя клиент, защото никой адвокат не може да бъде принуден да работи на възнаграждения, които не съответстват на авторитета и достойнството на професията. Ако си търсите адвокат на принципа на най-ниското възнаграждение, рискувате качеството на получената правна помощ.
Продължаваме в "Законът и Темида" темата от 18 октомври с още една гледна точка – тази на адв. Валя Гигова – заместник-председател на Висшия адвокатски съвет.
Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата?
"Чуха се различни мнения по този въпрос, това беше и основният мотив във ветото на президента. Ние от Висшия адвокатски съвет, които сме инициирали тези промени, сме ги консултирали с добри специалисти по европейско право и смятаме, че с направените предложения за промени, приети на две четения в НС с мнозинства. Смятаме, че предложените промени отговарят на изискванията. Първо, премахват въобще идеята за минималните възнаграждения. Второ, изпълняват второто изискване на Решението на Европейския съд да бъде приемана Наредба за отговорността за разноски на практика от министъра на правосъдието, така че да бъде отчетен общественият интерес.
Не може да се твърди, при тези две принципни начала, че това противоречи на правото на ЕС. Да не се забравя, че от закона отпадат две неща – задължението на адвоката да не договаря под минимума и предвидената в действащия Закон за адвокатурата дисциплинарна отговорност, ако договаря под минимума. Тези правила, вярно, са създавани в друго време, но те имат своето логично обяснение."
Адв. Валя Гигова подчертава, че разноските трябва да бъдат предвидими.
Чуйте целия разговор от звуковия файл.
Снимка – БНР
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на фона на..
В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg