Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живописецът на Родопите в галерия "Райко Алексиев"

Изложбата отбелязва 80 години от рождението на художника Симеон Николов – до 6 ноември

Доц. Сузана Николова
Снимка: СБХ

Изложба живопис в галерия "Райко Алексиев" отбелязва 80 години от рождението на художника Симеон Николов, който напусна този свят преди две години.

За експозицията, която може да бъде видяна до 6 ноември, в "Артефир" разговаряме с изкуствоведа доц. Сузана Николова, дъщеря на художника.

Доц. Николова споделя, че баща ѝ си е представял изложбата години наред, подбирал е платна и е мечтаел да ги изложи именно в галерията към СБХ "Райко Алексиев" – пространство, което изисква плътност и съдържателност на творбите. Николов е бил дългогодишен член на СБХ и е изпитвал голямо уважение към институцията и нейното културно значение, подчертава гостът.   

Характерът на юбилейната експозиция в памет на Николов е ретроспективен, като в галерията могат да бъдат видени картини от 70-те години до 2022 година. Творбите са подбрани от различни места – смоленската художествена галерия, РИМ "Стою Шишков" – Смолян,  частни колекции и ателието на художника.

В спомените на своята дъщеря Симеон Николов е работлив човек с характер и уединен в ателието си художник, чиято муза никога не го напуска.

Ранното му творчество е вдъхновено от новата предметност, немското изкуство и неговата дистанцираност. По-късните творби на Николов са различни – топли и слънчеви.

Симеон Николов е значим художник и негови творби има както в Националната галерия, така и в чужбина. Името му присъства в редица частни колекции и домове, споделя доц. Николова, която работи върху монография, посветена на баща ѝ.

Живописецът на Родопите, както е наричан Николов, е роден в Ксанти, Гърция, но малко след това семейството му се заселва в смоленското село Габрица. Николов има щастливо детство в Родопите и рисува от малък. В ранните си творчески години работи като сценограф в Родопския драматичен театър, където усвоява тайните на сценичното пространство и осветлението. След това младият художник е приет специалност "Плакат" при проф. Петър Михайлов, разказва доц. Николова.  

По подбора на произведенията и формирането на изложбената концепция доц. Николова работи с проф. Свилен Стефанов. Рекламните материали и информационните пана са дело на Стефан Чурчулиев, а Елвис Янков е автор на видеото, което се излъчва в залата.

Симеон Николов е изпълнявал длъжността на главен художник на Смолян и сериозно е допринесъл за облагородяването и естетическото излъчване на града в годините на неговото модернизиране, изтъква доц. Николова.

Повече за пейзажите, които са само повод за по-дълбоко творческо проникновение – чуйте в звуковия файл:



По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

публикувано на 21.11.24 в 07:50

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50

Небостъргачи, баби и още нещо

Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц".  Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..

публикувано на 20.11.24 в 17:20

Aerowaves in Sofia 2024 среща публиката с най-впечатляващото от света на съвременния танц

За трета поредна година "Сцена Дерида" е домакин на Международния фестивал за съвременен танц Aerowaves in Sofia. До 29 ноември той ще представи някои от най-впечатляващите представления от европейската и световна сцена, създадени в последно време. Всяка година артисти от различни краища на Европа кандидатстват за включване в ТОП 20 на Aerowaves..

публикувано на 20.11.24 в 15:50