София – град, който носи женско име, все още няма паметници, посветени на исторически значимите жени, допринесли за обществото. Въпросът защо тези изключителни българки остават в забвение, е в основата на проекта HerStory, който цели да събуди интереса на съвременното общество към техните истории и постижения. В разговор с Веселина Панайотова, един от инициаторите на проекта, се разкриват усилията да бъде разказана тази тиха, но съществена част от българската история.
На 2 ноември в пространството "Чистилището" ще се проведе събитие, на което участниците ще могат да научат повече за мисията на HerStory. Проектът не само изследва историите на тези жени, но и организира тематични турове из София – на български и английски – с които да ги направи по-достъпни и осезаеми за хората. В интервюто си в предаването "Нашият ден" Панайотова споделя, че целта е тези турове да върнат тези жени в паметта на града, дори и само в съзнанието на участниците. "Жените правят неща тихо, за да се случат, и след това остават в тишина. Важно е да имаме тази физическа памет, защото тя ни дава основата за това какво са правили жените", казва тя.
Проектът е вдъхновен от различни дами, останали незаслужено в сянката на историята. Една от тях например е жена, номинирана три пъти за Нобелова награда, която въпреки постиженията си днес е непозната за повечето съвременни хора. Туровете започват от стълбите на Софийския университет, като включват посещения на местата, свързани със значимите жени от историята на града.
Групите на тези турове са разнообразни – на българските турове често присъстват местни жители на София, докато английските привличат и чуждестранни студенти, най-вече по програма Еразъм. Тази смесица от хора не само популяризира историята на българските жени, но и насърчава обединение между културите и интерес към общите имена, които могат да вдъхновят.
Пример за забравена, но значима личност е жена, която почти е открила неутроните и която се почита в един от университетските зали на Софийския университет. Туровете включват и емблематични локации, свързани с обществени деятелки, чиито усилия са оставили траен отпечатък върху българското общество. Панайотова отбелязва, че благодарение на тези жени днес приемаме за даденост права, като например правото на жените да учат в университет.
Чуйта разговора в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg