Дръзката биографична драма "Лимонов" (2023), копродукция на Италия, Франция и Испания на режисьора Кирил Серебренников, спечели награда "Синелибри" за майсторска екранизация в конкурса за пълнометражен игрален филм на десетото издание на фестивала. Филмът е адаптация по едноименния роман на големия френски писател Еманюел Карер, а в написването на сценария участва Павел Павликовски, полско-британски режисьор и сценарист, известен с филми като "Студена война" и "Ида".
Журито на кино-литературния фестивал тази година бе в състав: Мария Бакалова, Кристин Льоненс, Игнасио Серикио, Ан Кюсак. Писателят Даниел Келман, който беше принуден да отложи пътуването си за София за февруари 2025, също даде гласа си. Бакалова, в качеството си на президент на журито, обяви победителя и мотивите за решението:
"Наградата печели филмът "Лимонов" заради своя мощен и противоречив, но завладяващ персонаж, чиято необикновена "трансконтинентална" съдба осветява най-уязвимите страни на съвременните общества и излага на показ неудобни истини. Адаптация по биографичния роман на Еманюел Карер, този смел филм избира поезията като средство да разкаже шеметна приказка за свободата. Журито оценява изключително органичното и харизматично превъплъщение на Бен Уишоу в ролята на Едуард Лимонов и въздействащата съвременна кинематография."
Театралният и кинорежисьор Кирил Сребренников, известен с нестандартния си творчески подход и със скандалните обвинения на руските власти срещу него като представител на артистичния елит, прие наградата задочно с искрена благодарност за оказаната чест.
Журито присъди и отличие за специален принос, което отиде при филма "Майстора и Маргарита" на режисьора Михаил Локшин, една творба, която буди полярни чувства по обясними причини. Отличието беше връчено "заради внушителната продукция, дизайн, костюмография и актьорска игра, както и заради оригиналния прочит на емблематичния роман на Булгаков, в подкрепа на творческия дух като съпротива срещу репресиите и тоталитаризма. Филмовата драматургия добавя нови пластове към романа, утвърждавайки идеята за свободната воля на артиста, който остава неподкупен и запазва достойнството си независимо от цензурата и конюнктурните промени".
В категорията за най-добър документален филм журито, представено от Рене Карабаш, проф. Божидар Манов и Найо Тицин, присъди награда "Синелибр" 2024 на филма "Уилям Фокнър: Миналото никога не умира", дело на режисьора Майкъл Модак-Труран. Проф. Манов обяви мотивите:
"Това не е просто биографичен разказ за един голям писател, а филм, който осветява пътя на изграждането му като забележителна фигура в американската и световна литература. Но не пропуска и личната му гражданска позиция спрямо някои от най-важните и сложни проблеми на американското общество като расовата неравнопоставеност и потъпкването на човешките права."
От името на режисьора наградата прие Анита Модак-Труран, продуцент на филма. И в тази категория беше присъдено отличие за специален принос – то отиде при разтърсващия документален филм "Монумент на любовта" на Джейкъб Комфорти. Мотивите на журито са повече от убедителни:
"Този емоционален разказ за съдбата на българските евреи, филтриран през личната история на семейство Комфорти, се отличава със своята неочаквана поетичност, която избуява като минзухар на фона на драматичните събития от времето на Холокоста. Пленява ни със скритите послания от случайните надписи по улиците, с целувката на българската учителка и нейната еврейска ученичка, със "сгъстяването на облаците" над главата на главната героиня. "Монумент на любовта" е болезнено важен филм за миналото, което може да се повтори. Филм-предупреждение за опасността отново да се окажем от грешната страна на барикадата."
Филмъта може да бъде видян на 2 ноември в Casa Libri,в рамките на събитие, организирано съвместно с "Шалом" в България.
За афиша на тазгодишния "Синелибри" Димитрина Кюркчиева разговаря в “Артефир” с кино и литературния наблюдател Гергана Рачева.
Снимка – БТА
Големите теми за природата и намесите на човека в нея все така – ако не и все повече – вълнуват съвременните художници. Които без съмнение откликват на тревогите в обществото днес. Артистичният поглед към тях е особен обаче. Търси не само причините за тревогата, но и възможностите за справяне с нея. А същевременно осмисля средата, в която живеем –..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията представя творби на известния френски артист 0XEC6D0, който е избрал код за свой артистичен псевдоним. Преди да бъде художник 0XEC6D0 е главен изпълнителен директор в голяма компания. Постепенно..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името "Работнически театър". Днес театърът носи името на българския театрален режисьор, педагог, театровед и драматург Боян Дановски. Първият директор на театъра е Иван Пенчев и го ръководи до 1921 година. Пиесата,..
В епизод 563 "Трамвай по желание" среща своята публика с проф. Кирил Топалов – изтъкнат писател, драматург, литературен историк, преводач, дипломат. Конкретен повод за гостуването на професора е актуалната премиера на пиесата му "Бог далеко" в Общинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" във Видин. Сюжетът е пряко свързан с историята на Видин и..
"Основната задача на черния хумор е да бъде по-пиперлив и нецензуриран, но комедиантът трябва така да поднесе шегата, че дори човек да не е свикнал на такъв хумор, да се засмее" – казва Николай Банков, дългогодишен стендъп комик в "Комеди клуб София" – Темите на черния хумор са тези, които са табу. Неприятните неща в живота. Казват, че началото му е..
Йосиф Аструков е главен асистент в сектор "Екранни изкуства" на Института за изследване на изкуствата, БАН. Режисьор, фотограф и оператор. Изследванията..
На 29 и 30 октомври в Сити Марк Център за изкуство са премиерните дати на спектакъла "Любов в насрещното" от Здрава Каменова . Режисьор на пиесата е..
Необятна територия за размисъл и коментар, в която предоставихме домакинството на д-р Валери Цеков. На разбираем език поставихме на обсъждане с нашия гост..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg