На 1 ноември – Деня на народните будители – в предаването "Нашият ден" бе излъчено интервю с Яна Кършийска, директор на бургаската библиотека "Пейо Яворов". В разговора тя сподели радостта си от активното присъствие на младите хора в библиотеката, описвайки я като място, което те възприемат като "втори дом".
По нейните думи библиотеката не се ограничава само до предоставянето на традиционни услуги, а се е превърнала в оживено място, където деца, тийнейджъри и студенти могат да се забавляват и общуват. Това създава среда, различна от стандартната тиха библиотека, което според нея показва, че младите днес четат и търсят знания, но и се учат да се ориентират в огромното количество информация, с която са заобиколени. Тя отбеляза, че днешните младежи имат задачата да отделят същественото сред информационния шум, докато в нейното поколение информацията е била по-оскъдна и търсенето е било предизвикателство.
"Определено младите четат. За мен те са много по-мислещи и аналитични, защото в целия информационен шум, в който живеят, те трябва да отсеят същественото, основното и водещото като информация. Когато аз бях млада, тогава трябваше да търсим информация и нямаше толкова много, сега е точно обратното."
В предаването Яна Кършийска също така посочи впечатляващите резултати на библиотеката за изминалата година – 15 000 новозаписани читатели и над 600 000 посещения, което според нея е плод на добрите условия, които библиотеката предлага. Тя сподели, че е важно да говорим повече за вдъхновяващите примери, които показват, че библиотеките продължават да имат съществено място в обществото. Кършийска вярва, че развитието на тези институции зависи от усилията и ангажираността на хората, които ги поддържат и обновяват.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg