В рубриката "Мигранти с таланти" ви запознаваме с Изабел Сокол-Оксман – талантлива цигуларка от Орегон, САЩ. Родена в Орегон, САЩ тя е цигуларка, която надгражда класическата си музикална основа, пътувайки до много различни региони на САЩ и Европа и учейки се от местни традиционни музиканти.
Изабел посещава България през 2009 г., а през 2019 г. се мести за постоянно тук и ражда своята дъщеря. Като музикант Изабел изучава специфични цигулкови техники в джаза и рагтайма, трансилванската традиционна танцова музика и средиземноморските модални системи (макам).
Обучението си по гъдулка и вокални техники получава в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. При последния престой в Брюксел, преди да се установи в България, Изабел става част от новосформираната група наречена "Каба". Междувременно продължава да работи с музиканти от фолклорната, алтернативно фолклорната и експерименталната сцена в София, Атина и Сент-Етиен, Франция.
Последните и участия в България са с проекта на Гьоте институт "present past" (авангардна музика) и постановката на Валерия Вълчева и Театър Вятър "Замъкът. Видение по Франц Кафка". Повече за историята си в България и по света и богатия си творчески живот ще ни разкаже самата Изабел Сокол-Оксман.
Изабел Сокол-Оксман споделя своята история и богатия си творчески живот у нас и по света.
Слушайте!
Голямата част от творчеството на забележителния поет, преводач и драматург Стефан Гечев не е издавано до 1990 година. Повод за забраната е публикуваната през 1967 година негова стихосбирка " Бележник " с редактор Блага Димитрова и обвиненията след това към автора в сюрреализъм и дадаизъм, в отглас от съмнителни образци. Разгромяващи статии..
В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на Столична библиотека се състоя литературно четене и представяне на книгата в присъствието на приятели и колеги на поета, критика, публициста, политика. За музикалната среда се погрижиха Йоан и..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за съвременните утопии и антиутопии в "Нашият ден" разговаряме с Александър Попов , преподавател в СУ и познавач на научната фантастика. Утопията е важна част от социалните и литературни..
На всичко сме готови за всепоглъщащата, силна в метафизичните и митичните си измерения любов – смята Дарин Ангелов – защото тя, любовта, е най-великото чувство. Чувство, свързано колкото с живота, толкова и със смъртта. Все пак чрез любов се създава човекът, от любов и умира. А ние, зрителите, сме го гледали как създава изобилие от персонажи на..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а талантът им все по-рядко се сблъсква с непреодолими граници. Кои бяха интересните събития, литературните акценти, новите заглавия, които затвърдиха присъствието на българските автори върху..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg