Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ая Роуз: Словенската песен с укулеле в сърцето на България

3
Снимка: Личен архив

В поредния епизод на "Мигранти с таланти" представяме една млада, красива и талантлива словенка с артистичното име Ая Роуз. Тя е живото доказателство за това как музиката може да създава мостове между култури и хора. Родена в малкия град Целие в Словения, Ая от малка е под влиянието на музиката, която я води към пътя на самостоятелното творчество. В ученическите си години тя започва да се изявява като музикант, свирейки както соло, така и като част от различни музикални формации. В този период Ая започва да експериментира с различни жанрове, оформяйки своята уникална музикална идентичност.

Самата Ая Роуз се определя като мултидисциплинарен артист. Освен че пише и изпълнява музика, тя е и страстен пътешественик, любител на природата и бъдещ учител по йога. С този богат спектър от интереси, Ая съчетава в себе си творческа енергия, която лесно намира своя израз не само на сцената, но и в ежедневието ѝ.


Едно от нещата, които я отличават, е умението ѝ да изпълнява както кавъри, така и свои авторски песни, акомпанирайки си на укулеле. Този малък струнен инструмент сякаш е станал символ на нейната музика – лек, но дълбок, топъл и едновременно събуждащ емоции.

Вече няколко години Ая живее в България, където успява да се интегрира лесно, благодарение на изкуството си. Тя активно участва в различни музикални проекти и редовно свири по клубовете в София, както соло, така и с други музиканти. През годините Ая Роуз не само изявява своето творчество, но и подкрепя социални каузи. Сред тези проекти е съвместната ѝ работа с Мулти култи колектив, където прави безплатни концерти в подкрепа на бежанците.

Тази есен Ая заминава за Португалия, където ще продължи да твори и записва нова музика. Сигурни сме, че тази нова страница в нейната кариера ще донесе още много вдъхновение както за нея, така и за нейната публика.


В предаването Ая Роуз ни разказа повече за своето пътуване от Словения до България, за любовта си към музиката и природата, както и за многото проекти, които я вдъхновяват. Накрая, като специален подарък за зрителите, тя изпълни на укулеле свои авторски песни, сред които и демо версия на словенска композиция.

Ая Роуз е пример за това как талантът и изкуството нямат граници и могат да обединяват хора, независимо откъде идват.

Слушайте!

Снимки: Личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната ни и я правят разпознаваема в световното културно..

обновено на 14.11.24 в 13:18
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Патриотизмът не е обличането в носия, а нещо много по-дълбоко

Захари Карабашлиев – писател, драматург и главен редактор на издателство "Сиела" – сподели своите възгледи за значими теми като образованието, родолюбието и политическата реалност в ефира на "Нашият ден". Разговорът започна с обсъждането на новината за идеята за въвеждането на иновативен предмет по родолюбие в българските училища в чужбина, а на..

публикувано на 14.11.24 в 12:23
проф. Амелия Личева

Функционална грамотност и литература: Какво не достига на българските ученици?

В ефира на "Нашият ден" проф. Амелия Личева, поет, главен редактор на "Литературен вестник", директор на Софийския международен литературен фестивал и декан на Факултета по славянски филологии на Софийския университет, разгледа необходимостта от промени в програмите по литература и въвеждането на нови предмети в българските училища в чужбина и..

публикувано на 14.11.24 в 10:24

Театралната магия на нощта завладява 13 български града

Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му многообразие и дълбочина. Мотото на инициативата е създаване и показване на качествено театрално изкуство без граници – събитие, което обединява всички, които са свързани с театъра и сценичните изкуства...

публикувано на 14.11.24 в 08:59