Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националната литературна награда "Йордан Радичков" се връчва днес

Снимка: Национална литературна награда „Йордан Радичков“

В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков, автор, издател и внук на големия български писател Радичков.  

Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков посочва като пример сборника "Свирепо време", който с появата си предизвиква смут в литературната критика, но е приет с вълнение от младите читатели.

Радичков споделя за своята "Книжарница за една книга" – пространство, създадено, за да насочи вниманието върху добри книги, останали в периферията на читателското внимание или пренебрегнати като значимост.

Денят на народните будители Радичков свързва не толкова с конкретни действия, работа и физически препятствия, колкото с чувствата, мислите и способността да изпитваме емпатия към живия човек срещу нас.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:

За 5-и път днес ще бъде връчена Националната литературна награда "Йордан Радичков" за сборник с разкази. Радичков е роден в близкото до Берковица село Калиманица и гимназиалното си образование завършва в Берковица, поради което писателят остава духовно свързан със северозападния град и там е учредена наградата на негово име. 

От Берковица в "Артефир" се включват проф. Боян Биолчев – председател на журито тази година, и Горан Атанасов, за да разкажат как протича конкурсът.

За Националната литературна награда "Йордан Радичков" са номинирани шестима автори – Веселина Седларска за книгата "Животът е тълковен речник", Деян Енев за  "60 разказа", Здравка Евтимова за "Луничави разкази", Михаил Стоянов за "Машина за пуканки",  Петя Кокудева за "Патагонци, тролове и още мои роднини", Тодор Костадинов за "Разкази против забрава – Анти-некролози".

Номинираните са определени от жури в състав професор Боян Биолчев – председател  и членове Костадин Костадинов, Тодора Радева, Горан Атанасов и Силва Хачерян, като тази вечер след финално обсъждане ще бъде обявен лауреатът.

Акад. Биолчев споделя, че не може да открои общия дух между номинираните сборници. Литературата е отворено пространство, където новопоявилият се трябва да се различава, по думите на литературоведа.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50

Небостъргачи, баби и още нещо

Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц".  Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..

публикувано на 20.11.24 в 17:20