Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

| обновено на 04.11.24 в 11:35
Снимка: БГНЕС

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е важно те да развият функционална грамотност.

В предаването тя повдигна темата за функционалната грамотност, като подчерта значението ѝ за адаптацията на младите хора към съвременния свят. "Без умение да четеш и да извличаш смисъл, много трудно би могъл да се впишеш в изискванията на средата и да водиш нормален и спокоен живот", отбеляза Стоева. Според нея именно способността за разбиране и осмисляне на информацията е в основата на успешната адаптация към съвременното общество.

Стоева цитира и данни от изследването PISA 2022, които показват тревожни резултати — 53% от 15-годишните български ученици не разбират какво четат. Тези данни разкриват сериозен проблем, който подчертава необходимостта от целенасочени усилия в посока повишаване на функционалната грамотност сред младите хора.

По думите на Стоева, разпространеното мнение, че децата днес четат по-малко, не отговаря на истината. Тя подчерта, че съвременните деца четат много, но често не избират книгите, които ние, възрастните, бихме искали да виждат в ръцете си. "Те просто са родени в различно време", споделя тя, "и е важно книгите да бъдат съобразени с техните интереси и нужди." Според нея липсата на актуални, съобразени с техния свят заглавия, а също и настояването да четат литературни произведения, предпочитани от по-възрастните, създава усещането, че децата не четат изобщо.

Стоева акцентира и върху значението на екранното четене, което е неотменна част от ежедневието на младото поколение. Децата днес консумират както печатни, така и дигитални текстове, а обработването на големи обеми информация не е предизвикателство само за тях, но и за възрастните.

В тази насока функционалната грамотност става все по-важна. "Необходимо е да изградим умението да филтрираме информацията, която достига до нас, и да разпознаваме бързо кое може да бъде подвеждащо", подчерта Стоева. С развитието на изкуствения интелект и неговото все по-голямо влияние в живота ни, способността да оценяваме и осмисляме информацията е съществена. Стоева отбелязва, че хората, които разполагат със стабилна база от знания и добре развити умения за четене, са по-добре подготвени да правят правилна преценка на това, което четат и слушат.

Стоева съветва родителите не само да четат на децата си, но и да им разказват и показват, свързвайки четенето с преживявания. "Например, посещенията в музей могат да станат част от процеса на учене", добавя тя. По този начин децата могат да преживеят знанието не само чрез текст, но и чрез пряко взаимодействие с културни и исторически обекти, което е важно за формиране на устойчива връзка с културното наследство.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30