"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.
Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто поколение са много интересни, както и задачите, които предстоят да се решават, и човек може да допринесе много, като изследва подобни комуникационни задачи.
В България в момента се предлага 5G мрежата, която осигурява бързата съвременна комуникация, осъществяването на видеоконферентни разговори, да гледаме филми или четем книга на телефоните си. Технологиите, които днес се използват за комуникации, не са опасни за хората.
Ние работим по различни приложения. В момента аз работя по проект за сензорна техника, като се стремим да изобретим сензори, които да проследяват жизнени показатели с биомедицинско приложение, като целта на работата ни е, след като приложим тези сензори, те да се разградят в човешкия организъм напълно безвредно", разказва в предаването "Следобед за любопитните" доц. д-р Христомир Йорданов от катедра "Радиофизика и електроника" на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" .
Целия разговор от предаването "Следобед за любопитните" на Ани Костова с доц. д-р Христомир Йорданов можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..
Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..
За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..
"Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е една от знаковите книги на Робърт Саполски, невролог и приматолог, професор по биология, неврология и неврохирургия в Станфордския университет. Доц. Росен Люцканов представя книгата и основните идеи в работата на самия Саполски във "Време за наука". "Книгата е..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската..
Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от..
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg