"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите.
Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто поколение са много интересни, както и задачите, които предстоят да се решават, и човек може да допринесе много, като изследва подобни комуникационни задачи.
В България в момента се предлага 5G мрежата, която осигурява бързата съвременна комуникация, осъществяването на видеоконферентни разговори, да гледаме филми или четем книга на телефоните си. Технологиите, които днес се използват за комуникации, не са опасни за хората.
Ние работим по различни приложения. В момента аз работя по проект за сензорна техника, като се стремим да изобретим сензори, които да проследяват жизнени показатели с биомедицинско приложение, като целта на работата ни е, след като приложим тези сензори, те да се разградят в човешкия организъм напълно безвредно", разказва в предаването "Следобед за любопитните" доц. д-р Христомир Йорданов от катедра "Радиофизика и електроника" на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" .
Целия разговор от предаването "Следобед за любопитните" на Ани Костова с доц. д-р Христомир Йорданов можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..
Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..
Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..
Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg