"Със сигурност има живот извън планетата Земята. Истината също е, че и астронавтите, които са в Космоса, са живи, така че живот извън нашата планета има. Условията на планетата ни като че ли не са уникални и вече има открити много екзопланети, това са планети около други звезди, като слънцето, на чиято повърхност може да тече вода, така че нито Земята, като твърда повърхност, нито като съставка на живота, е суперважна като водата, не е уникална и в този смисъл стои въпросът – уникален ли е животът на Земята?
Лично аз смятам, че е въпрос на време – и то в близките десетилетия, не повече от две десетилетия, да разберем дали в Космоса сме само ние, или животът е възникнал и на други места. Нека уточня за слушателите, че ако се открие друг живот, най-вероятно той ще бъде под формата на микроорганизми, било то на Марс или на пък на някои от ледените спътници, като например Европа, около газовия гигант Юпитер.
Най-интересното в търсенето на този извънземен живот е опитът ни на нас, хората, чрез науката да разберем откъде произхождаме и дори смисъла на живота. Астрофизиката е науката, с която вероятно няма да дадем отговор на въпроса за смисъла на живота, но със сигурност ще отговори на въпроса – дали сме уникални.
Много от отговорите ще ни даде и Астробиологията и ще обясни откъде е възникнал животът, как се е развил и как ще оцелее. В нашия факултет ние имаме такава магистратура – нова иновативна програма, в която, заедно с д-р Петър Евтимов, преподаваме. В нея се обединяват всички природни факултети и след две години студентите, които я завършат, ще бъдат пионерите на астробилогията у нас", заяви в предаването "Следобед за любопитните" доц. д-р Владимир Божилов – зам.-декан на Факултета по физика. Най-интересното , според него е именно това да се намери произходът на човечеството.
Аз, като учен, споделя доц. Божилов, това, което правя, е търсене на екзопланети, заедно с колеги от проекта "Екзорестарт", като още веднъж уточнявам – това са планети, които са около звезда, различна от Слънцето. Ръководител на групата е д-р Трифон Трифонов – световноизвестен учен, откривател на може би над 100 екзопланети, а българската група е открила вече 17 такива, първата открита такава планета е от 1992 година.
Целта на нашите проучвания за екзопланетите е да уточним конкретните им параметри – къде се намира, какъв е нейният път около звездата, каква е нейната орбита, на какво разстояние е от нашата планета, като почти всички открити екзопланети са в Млечния път, макар че има няколко и в далечни галактики. Важно е всеки учен да разказва за своята работа, за да разбере перспективата за себе си и своето развитие.
Целия разговор на Ани Костова с доц. Владимир Божилов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – БНР
Първият ден от ноември слага отпечатък върху останалите и така целият той минава под знака на будителството. Затова в "Познати и непознати" срещаме слушателите с личности, чиито творчество, думи и личен пример вдъхновяват всички. Първият, с когото срещаме слушателите, е известният не само у нас китарист Ангел Демирев. С него сме ви срещали и преди...
"Идеята на приключилата двудневна конференция на тема "100 години теоретична физика" имаше за цел да разкажем малко повече за развитието на науката през годините, чрез опита на колеги, свързали живота си с нея, както и сегаработещи колеги, които се занимават с това на един достъпен език. Имаше засилен интерес към конференцията както от..
"Микровълновата физика не е свързана само с микровълновата печка, това е най-съвременният метод за комуникация. Всичките устройства, които ни позволяват, разхождайки се, да общуваме, използват микровълнови технологии за връзка с мрежите. Приложенията са все повече и по-интересни, те се развиват непрекъснато, както и новите мрежи от шесто..
Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата. Бързаме за работа или да..
Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес. В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg