Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Елисавета Пенева: Черно море е една мистерия

доц. Елисавета Пенева (вляво) и Ани Костова
Снимка: БНР

"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от малкото, които се занимават с числено моделиране на случващото се в Черно море. 

Признание получаваме и от колегите от ЕС чрез програмата "Коперникос", в която се наблюдават атмосферата, климатът и океанът. Заедно с колегите от Института по океанология към БАН ние направихме един Черноморски център за мониторинг и прогноза и издаваме ежедневно прогноза за състоянието на морето, която е за 10 дни напред. Тази прогноза е полезна за всеки, който иска да разбере физическите и биологически параметри на водата, нейната температура и качество. Това са параметри, които сме прехвърлели от атмосферата към морето. 

Глобалното затопляне и климатичните промени оказват влияние и на Черно море. Наскоро бе оповестена една карта на затоплянето на Световния океан и моретата, където от яркочервено – най-бързо затопляне, до по-бледи цветове са отразени степените на затоплянето. Черно море тук е отбелязано като бързо затоплящо се, като за около 30 години температурата на повърхността на водата се е затоплила с около 2,5 процента", разказва в предаването "Следобед за любопитните" доц. Елисавета Пенева от катедра "Метеорология и Геофизика" към Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". 

Този процес специалистите обясняват с факта, че в Черно море затоплянето става по вертикалата т.е. затопля се повърхностният воден слой най-бързо. Това затопляне, според нея, се отразява на живота в морето и на условията на живот около морето.

"Циклоните, които преминават над Черно море, регенерират и преминават над сушата. През последните години тук в България наблюдаваме имено това – по-интензивни циклони, с по-голяма скорост на вятъра, по-екстремни валежи и ветрове, като тази тенденция ще продължава във времето. Въпреки тези промени и четирите сезона в България, макар и с променена продължителност, ще се запазят", прогнозира доц. Пенева. Черно море, според нея, е една голяма мистерия, като постоянно излизат нови и нови неща, които учените не са очаквали. 

Експерти от факултета участват в програма "Арго", която включва измерването на температурата и солеността на водата чрез пускане на сонди във водата. Тези сонди ежегодно измерват все повече показатели и през последните години се оказва, че все по-големи количества хлорофил се измерват на все по-голяма дълбочина, а това е една мистерия, разказа доц. Пенева. Геотермалната енергия, допълва тя, която установяват изследванията, т.е. по-високите температури на дълбочина, е друга такава мистерия .

 Снимка – БНР



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да караш колело върху тел над джунгла в Мавриций

Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..

публикувано на 14.02.25 в 17:10

На 14 февруари отбелязваме Успение Кирилово

Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..

публикувано на 14.02.25 в 07:45

Модернистична Европа в артистична България

В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..

публикувано на 12.02.25 в 17:39

Познатият и непознат Алберт Коен

За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..

публикувано на 12.02.25 в 13:15
Доц. д-р Росен Люцканов

Ръководството за справяне със стреса на Робърт Саполски

"Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е една от знаковите книги на Робърт Саполски, невролог и приматолог, професор по биология, неврология и неврохирургия в Станфордския университет. Доц. Росен Люцканов представя книгата и основните идеи в работата на самия Саполски във "Време за наука". "Книгата е..

публикувано на 11.02.25 в 12:14