Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Елисавета Пенева: Черно море е една мистерия

доц. Елисавета Пенева (вляво) и Ани Костова
Снимка: БНР

"Черно море е едно интересно море, ние дори не знаем колко интересна океанолигия има толкова близо до нас в Черно море. Това е място, където са се случвали много интересни климатични събития и в далечното минало и днес. Във Физическия факултет е единствено място в България, където се изучава физическа океанография и групата ни тук е една от малкото, които се занимават с числено моделиране на случващото се в Черно море. 

Признание получаваме и от колегите от ЕС чрез програмата "Коперникос", в която се наблюдават атмосферата, климатът и океанът. Заедно с колегите от Института по океанология към БАН ние направихме един Черноморски център за мониторинг и прогноза и издаваме ежедневно прогноза за състоянието на морето, която е за 10 дни напред. Тази прогноза е полезна за всеки, който иска да разбере физическите и биологически параметри на водата, нейната температура и качество. Това са параметри, които сме прехвърлели от атмосферата към морето. 

Глобалното затопляне и климатичните промени оказват влияние и на Черно море. Наскоро бе оповестена една карта на затоплянето на Световния океан и моретата, където от яркочервено – най-бързо затопляне, до по-бледи цветове са отразени степените на затоплянето. Черно море тук е отбелязано като бързо затоплящо се, като за около 30 години температурата на повърхността на водата се е затоплила с около 2,5 процента", разказва в предаването "Следобед за любопитните" доц. Елисавета Пенева от катедра "Метеорология и Геофизика" към Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". 

Този процес специалистите обясняват с факта, че в Черно море затоплянето става по вертикалата т.е. затопля се повърхностният воден слой най-бързо. Това затопляне, според нея, се отразява на живота в морето и на условията на живот около морето.

"Циклоните, които преминават над Черно море, регенерират и преминават над сушата. През последните години тук в България наблюдаваме имено това – по-интензивни циклони, с по-голяма скорост на вятъра, по-екстремни валежи и ветрове, като тази тенденция ще продължава във времето. Въпреки тези промени и четирите сезона в България, макар и с променена продължителност, ще се запазят", прогнозира доц. Пенева. Черно море, според нея, е една голяма мистерия, като постоянно излизат нови и нови неща, които учените не са очаквали. 

Експерти от факултета участват в програма "Арго", която включва измерването на температурата и солеността на водата чрез пускане на сонди във водата. Тези сонди ежегодно измерват все повече показатели и през последните години се оказва, че все по-големи количества хлорофил се измерват на все по-голяма дълбочина, а това е една мистерия, разказа доц. Пенева. Геотермалната енергия, допълва тя, която установяват изследванията, т.е. по-високите температури на дълбочина, е друга такава мистерия .

 Снимка – БНР



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Антония Първанова

Медицината или политиката?

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..

публикувано на 03.12.24 в 16:25
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04