Първият ден от ноември слага отпечатък върху останалите и така целият той минава под знака на будителството. Затова в "Познати и непознати" срещаме слушателите с личности, чиито творчество, думи и личен пример вдъхновяват всички. Първият, с когото срещаме слушателите, е известният не само у нас китарист Ангел Демирев. С него сме ви срещали и преди.
Тогава разговаряхме за неговия свят и за вдъхновението. Днес, 10 години по-късно, разговаряме за будителството, за първите му учители – тези, които са му дали най-много, а и тези, от които е взел най-много. С една дума, разговаряхме за хората, оставили траен отпечатък в сърцето му.
"Не само заради темата с народните будители, ... си спомням за всички мои учители – за това каква роля са изиграли, ситуации, които съм запомнил, неща, които са ми казвали; думи, които дълги години са били хвърлени в забвение, сега започват да излизат на повърхността. Може би защото синът ми вече е на 7 години и аз започвам да се сблъсквам с нов тип отговорности и по нов начин да усещам тежестта на думите, на Словото и на посланията, които оставяме в хората около нас. Но преди това искам да кажа, че същественият будител за мен в човешкия дух е Господ. За мен това е този извор, който вън от нашата представа за нас като за хора, е единственият будител Господ Исус. От там нататък са хората – ... учителят ми по китара, баща ми, дядо ми, братята ми, моята класна ръководителка в музикалното училище в Стара Загора г-жа Стефка Минкова ... Безкрайно съм благодарен..." Какво още си казахме с Ангел Демирев – чуйте в звуковия файл.
Разговор на Цвета Николова с Ангел Демирев в "Познати и непознати"
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg