Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 1200 българи са обжалвали намалена под 50% инвалидност, определена от ТЕЛК

Веска Събева
Снимка: Ани Петрова

Над 1200 българи са обжалвали намалена под 50% инвалидност, определена от ТЕЛК. Редица жалби до Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) са изпратени от хора, губещи право на документи от ТЕЛК, показва справка за периода 21 юни – 15 октомври 2024 година, показва проверка на БНР.

В Lege Artis Веска Събева, заместник-председател на Националния съвет за хората с увреждания, коментира новата процедура за получаване на ТЕЛК.

МЗ отчитат през октомври над 4000 решения на ТЕЛК. Финансовият стимул за специалистите, участващи в комисиите, вече е 100 лв, като идеята на повишението е лекарите да бъдат мотивирани да работтя по-качествено и в по-кратки срокове.

"Мислехме, че всичко ще стане много по-лесно, но всъщностне се получава така.", заявява Събева.

Документите не са достатъчно ясни, ТЕЛК комисиите прилагат неясни критерии. Стига се до случаи, в които процентите намаляват от 80% на 0%, изтъква гостът и допълва, че много решения се бавят с месеци. По думите на Събева има комисии, които все още не са свикнали да работят добре с наредбата или се страхуват, че може да бъдат санкционирани.

Събева съветва хората да представят всички документи, които комисията изисква в допълнение. Също така в системата на НЗОК се намират досиетата на пациентите и при съмнения лекарите от комисията могат да подкрепят решенеито си с тази информация, подчертава Събева.

"Заведено е дело срещу МЗ във връзка с лекарствата за епилепсия след 18-годишна възраст, които не се покриват от НЗОК. Надяваме се да съберем повече хора, които да се присъединят към този колективен иск. Няма никакъв фонд, който да подкрепя тези пациенти.", казва още Събева.

Повече за актуалните проблеми в системата за оценяване на ТЕЛК – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10