За революциите и еволюциите, жестокостта на свободата и сезона на илюзиите в "Нашият ден" разговаряме с поета, писател и драматург Стефан Цанев – тазгодишният носител на Специалната награда "Перото" за цялостен принос към българския литературен контекст.
7 ноември е ден, обвързан със спомена за Октомврийската революция. Цанев коментира революцията, войната и злото в контекста на днешния ден и определя този тип човешко поведение като нещо необяснимо.
Обвиненията към изкуството и най-актуалния пример с пиесата "Оръжията и човека", чиято премиера в Народния театър е днес, Цанев обвързва с жестоката страна на свободата.
"Свободата е много жестоко нещо. Тя те лишава от оправданието, че някой друг е виновен за твоето нещастие. Тя означава, че сам решаваш съдбата си, а не чакаш някой друг да ти помага. Ние загубихме тази самостоятелност", казва писателят.
Интелигенцията, по думите на Цанев, днес е изтласкана целенасочено от политическата класа.
"Прагматизмът задуши всичко и това е жестоко. То обезсмисля нашето съществуване като отделни личности на тази планета", казва Цанев.
"Съпротивата прави човека буден. Сега, когато имаме свобода, се оказахме неспособни за тази тежка участ", допълва поетът.
Сезонът на илюзиите никога няма да приключи, по думите на Цанев, който вярва, че именно илюзията различава човека от животното.
"Приближаването до животинското ме вбесява", заявява писателят.
"Ние сме страната на поетите, осъдени на смърт чрез мълчание“ са думи, които Цанев пише в защита на съвременните поети.
Един поет, според Цанев, е жив, ако се чете, ако познават поезията му. Младите поети са обгърнати от мълчание, безразличие и апатия – състояния, които, по думите на писателя, са по-страшни от цензурата.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg