Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище"
"Всеки от нас е различен и има някаква страст и много малко от нас са намерили начин да развиват тази страст именно в училище, а би било много хубаво това да се случва там – казва Десислава Бошнакова – Да се смени философията на образователната система е голямото предизвикателство у нас и по света. Не да се смени всичко, но да има връзка между това, което уча и това, което ми се случва в живота"
"Аз вярвам, че финансовата грамотност може да бъде предмет в училище– допълва Младен Запрянов – Креативността, начинът, по който ние разбираме себе си и какво ни движи е от изключително значение в момента. Финансовата грамотност включва това, защото можем да стигнем от поставянето на целта до изпълнението ѝ. Животът е вземане на решение за изпълнение на цели."
Георги Караманев твърди, че изкуственият интелект вече е тук и трябва бързо да променяме парадигмата. "Не бива да залитаме и в другата посока, че фактите не са важни и не трябва да ги помним. Защото така няма да можем да контролираме халюцинациите на изкуствения интелект. Ние твърде лесно делегираме умения"
За бъдещето на училището, креативността и скоростта, с която технологиите променят живота ни, чуйте дискусията в "Какво се случва".
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на фона на..
В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg