Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"И Дзин" – Вечната мъдрост на древен Китай

| обновено на 15.11.24 в 10:47
Снимка: БНР

"И Дзин", известна още като "Книга на промените", е древен китайски философски текст, който е поставил основите на философските и културни аспекти на Китай и продължава да оказва влияние върху глобалното мислене. Тази значима творба, създадена преди повече от три хилядолетия, се явява цялостна система за разбиране на природните процеси, промените в света и мястото на човека в него. Според проф. Сие Джълун, директор на Комитета по древна архитектура към Китайската културна асоциация в Съчуан, "И Дзин" все още е живо учение, което ни предлага ценни прозрения за живота и нашата връзка със заобикалящата среда.

Основната идея на "И Дзин" се основава на динамиката между противоположностите и постигането на хармония чрез тяхното взаимодействие. Тази философия намира израз в различни китайски практики като традиционната китайска медицина, земеделието, както и в разбирането за ин и ян и петте основни елемента: дърво, огън, земя, метал и вода. Дори ученията на конфуцианството черпят вдъхновение и насоки от принципите на "И Дзин".

Проф. Сие Джълун, който пристигна в България по повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България, сподели своите размисли за значението на този древен текст в специален разговор за предаването "Нашият ден".

Той обясни, че "И Дзин" се смята за началото на философията в Китай и е част от дългата история на страната, датираща още преди епохата на Конфуций и Лао Дзъ – времето на петте императора.

"Особеното при "И Дзин" е, че не можем точно да определим момента на възникването му, тъй като няма писмени записи за това", пояснява проф. Сие. Този текст обаче е изключително важен, защото предлага насоки както за индивида, така и за обществото. Един от ключовите му принципи е "полюсът", който ни учи първо да разберем къде се намираме в пространството и в обществото, за да можем да определим посоката, в която искаме да се движим.

Професорът споделя интересен пример за това как "И Дзин" може да бъде използван за ориентация и определяне на мястото ни във Вселената. Подобно на начина, по който северната звезда в астрономията определя основните посоки, "И Дзин" ни учи да намерим своето място и връзки в света. "Родителите ми са горе, децата ми са долу, роднините са отляво, а приятелите отдясно. Аз съм в средата", обяснява професорът, като по този начин илюстрира концепцията за позиционирането на личността спрямо обществото и Вселената.

По време на своята визита в България проф. Сие Джълун ще изнесе лекции, посветени на "И Дзин", предназначени за студентите от Софийския университет и всички, които се интересуват от философия и култура. Според него тези срещи са възможност за по-задълбочено разбиране на китайската философия и нейното значение в съвременния свят.

Така "И Дзин" продължава да вдъхновява и да предлага уникални прозрения, които помагат на хората да разберат по-добре себе си и своето място във вселената – древна мъдрост, която остава актуална и до днес.

Чуйте разговора в звуковия файл. Превод в ефир: Антон Агов 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
квартал

Какво се случва с незаконното строителство в софийския кв. "Овча купел"

Какво се случва с незаконно строителство на метална конструкция на покривна тераса в софийския квартал "Овча купел", ул. "Народно хоро"? Предприети ли са законосъобразни действия от районната администрация по изпълнението на дадени предписания от Дирекция за национален строителен контрол? Румен Димитров e подател на сигнала за незаконно строителство...

публикувано на 15.11.24 в 13:05

Девети национален конгрес по алергология: Нови перспективи за лечението на алергичните заболявания

В София се провежда Деветият национален конгрес по алергология, който се утвърждава като водещ научен форум в областта на алергологията. Конгресът включва дванайсет пленарни сесии, една специална постерна сесия за млади специалисти и шестнайсет симпозиума. Събитието привлича внимание не само с богатата си научна програма, но и с участието на..

публикувано на 15.11.24 в 12:17

Физиката оживява: Есенен ден на отворените врати във Физическия факултет

На днешния 15 ноември Физическият факултет на Софийския университет предлага на всички ентусиасти и любопитни умове едно истинско пътешествие из чудесата на физиката. В Есенния ден на отворените врати всеки посетител ще има възможността да види физиката в действие, да се потопи в най-дълбоките тайни на Вселената и да усети тръпката на откритията,..

публикувано на 15.11.24 в 11:51

Писане и вдъхновение: Писателският път на 17-годишната Кристина Каньова

Откривателства, размишления и дълбочина на смисъла . Четенето предизвиква границите на нашето въображение и отваря пред нас нови хоризонти. Зад страници и редове пътуваме във времето, разбираме различни култури и философии, срещаме се с хора, които никога не бихме могли да срещнем. В Деня на четенето си припомняме, че с всяка страница можем да..

обновено на 15.11.24 в 11:48

Между четенето и разсъждаването: Защо е важно да осмисляме

По повод деня на четенето, организиран от фондация "Четене" в предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя един текст, който си заслужава да бъде чут и осмислен и мисли по темата. Когато бях малка, нямаше много начини за забавление и децата доста четяха, включително и аз. В един период на моето юношество, когато четенето беше..

публикувано на 15.11.24 в 09:37