Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"И Дзин" – Вечната мъдрост на древен Китай

| обновено на 15.11.24 в 10:47
Снимка: БНР

"И Дзин", известна още като "Книга на промените", е древен китайски философски текст, който е поставил основите на философските и културни аспекти на Китай и продължава да оказва влияние върху глобалното мислене. Тази значима творба, създадена преди повече от три хилядолетия, се явява цялостна система за разбиране на природните процеси, промените в света и мястото на човека в него. Според проф. Сие Джълун, директор на Комитета по древна архитектура към Китайската културна асоциация в Съчуан, "И Дзин" все още е живо учение, което ни предлага ценни прозрения за живота и нашата връзка със заобикалящата среда.

Основната идея на "И Дзин" се основава на динамиката между противоположностите и постигането на хармония чрез тяхното взаимодействие. Тази философия намира израз в различни китайски практики като традиционната китайска медицина, земеделието, както и в разбирането за ин и ян и петте основни елемента: дърво, огън, земя, метал и вода. Дори ученията на конфуцианството черпят вдъхновение и насоки от принципите на "И Дзин".

Проф. Сие Джълун, който пристигна в България по повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България, сподели своите размисли за значението на този древен текст в специален разговор за предаването "Нашият ден".

Той обясни, че "И Дзин" се смята за началото на философията в Китай и е част от дългата история на страната, датираща още преди епохата на Конфуций и Лао Дзъ – времето на петте императора.

"Особеното при "И Дзин" е, че не можем точно да определим момента на възникването му, тъй като няма писмени записи за това", пояснява проф. Сие. Този текст обаче е изключително важен, защото предлага насоки както за индивида, така и за обществото. Един от ключовите му принципи е "полюсът", който ни учи първо да разберем къде се намираме в пространството и в обществото, за да можем да определим посоката, в която искаме да се движим.

Професорът споделя интересен пример за това как "И Дзин" може да бъде използван за ориентация и определяне на мястото ни във Вселената. Подобно на начина, по който северната звезда в астрономията определя основните посоки, "И Дзин" ни учи да намерим своето място и връзки в света. "Родителите ми са горе, децата ми са долу, роднините са отляво, а приятелите отдясно. Аз съм в средата", обяснява професорът, като по този начин илюстрира концепцията за позиционирането на личността спрямо обществото и Вселената.

По време на своята визита в България проф. Сие Джълун ще изнесе лекции, посветени на "И Дзин", предназначени за студентите от Софийския университет и всички, които се интересуват от философия и култура. Според него тези срещи са възможност за по-задълбочено разбиране на китайската философия и нейното значение в съвременния свят.

Така "И Дзин" продължава да вдъхновява и да предлага уникални прозрения, които помагат на хората да разберат по-добре себе си и своето място във вселената – древна мъдрост, която остава актуална и до днес.

Чуйте разговора в звуковия файл. Превод в ефир: Антон Агов 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Връзката между вярата и благодарността

Случвало ли ви се е някой ваш познат или приятел да ви сподели, че отива в храма, за да благодари на Бога за едно или друго благодеяние, което е получил или за радостта и щастието, които са го сполетели? Много рядко, нали? В днешното евангелско четиво за 10-те прокажени става дума точно за това как ние хората не сме свикнали да благодарим на..

публикувано на 19.01.25 в 11:13
Лалка Димитрова

Отвъд граничната бразда, ключовият маршрут, или как се дислоцират проблемите

На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..

публикувано на 19.01.25 в 09:10
Георги Марчев

Проверителите на факти не премахват съдържание от социалните мрежи

В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..

публикувано на 19.01.25 в 08:50

Понятието "biodeutsch" не може да бъде заметено под килима

Понятието " biodeutsch" ( биогермански)  бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..

публикувано на 18.01.25 в 09:00

Импулсът в мен: Гняв

Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..

публикувано на 17.01.25 в 16:13