Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"И Дзин" – Вечната мъдрост на древен Китай

| обновено на 15.11.24 в 10:47
Снимка: БНР

"И Дзин", известна още като "Книга на промените", е древен китайски философски текст, който е поставил основите на философските и културни аспекти на Китай и продължава да оказва влияние върху глобалното мислене. Тази значима творба, създадена преди повече от три хилядолетия, се явява цялостна система за разбиране на природните процеси, промените в света и мястото на човека в него. Според проф. Сие Джълун, директор на Комитета по древна архитектура към Китайската културна асоциация в Съчуан, "И Дзин" все още е живо учение, което ни предлага ценни прозрения за живота и нашата връзка със заобикалящата среда.

Основната идея на "И Дзин" се основава на динамиката между противоположностите и постигането на хармония чрез тяхното взаимодействие. Тази философия намира израз в различни китайски практики като традиционната китайска медицина, земеделието, както и в разбирането за ин и ян и петте основни елемента: дърво, огън, земя, метал и вода. Дори ученията на конфуцианството черпят вдъхновение и насоки от принципите на "И Дзин".

Проф. Сие Джълун, който пристигна в България по повод 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Китай и България, сподели своите размисли за значението на този древен текст в специален разговор за предаването "Нашият ден".

Той обясни, че "И Дзин" се смята за началото на философията в Китай и е част от дългата история на страната, датираща още преди епохата на Конфуций и Лао Дзъ – времето на петте императора.

"Особеното при "И Дзин" е, че не можем точно да определим момента на възникването му, тъй като няма писмени записи за това", пояснява проф. Сие. Този текст обаче е изключително важен, защото предлага насоки както за индивида, така и за обществото. Един от ключовите му принципи е "полюсът", който ни учи първо да разберем къде се намираме в пространството и в обществото, за да можем да определим посоката, в която искаме да се движим.

Професорът споделя интересен пример за това как "И Дзин" може да бъде използван за ориентация и определяне на мястото ни във Вселената. Подобно на начина, по който северната звезда в астрономията определя основните посоки, "И Дзин" ни учи да намерим своето място и връзки в света. "Родителите ми са горе, децата ми са долу, роднините са отляво, а приятелите отдясно. Аз съм в средата", обяснява професорът, като по този начин илюстрира концепцията за позиционирането на личността спрямо обществото и Вселената.

По време на своята визита в България проф. Сие Джълун ще изнесе лекции, посветени на "И Дзин", предназначени за студентите от Софийския университет и всички, които се интересуват от философия и култура. Според него тези срещи са възможност за по-задълбочено разбиране на китайската философия и нейното значение в съвременния свят.

Така "И Дзин" продължава да вдъхновява и да предлага уникални прозрения, които помагат на хората да разберат по-добре себе си и своето място във вселената – древна мъдрост, която остава актуална и до днес.

Чуйте разговора в звуковия файл. Превод в ефир: Антон Агов 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40