Опит за осмисляне на случващото се в страната ни и по света в "Нашият ден" правим с помощта на политолога Христо Анастасов.
По думите на Анастасов сме свидетели на най-големия прелом на човечеството поне от 1989 година насам. Този път обаче зарядът не е насочен към възход на демокрацията, а е "тъмен скок към неизвестното".
Вината за поредицата от кризи се корени в безотговорността на западните лидери от последните десетилетия, в самозалъгването, тънките сметки и илюзията, че Путин или Си Дзипин могат да са положителни фактори за мира и икономиката, смята Анастасов.
Приоритетите на избирателя в САЩ са се разминали с тези на двете големи партии – Републиканска и Демократическа. Грешката на демократите е, че не са разбрали колко много дразнят обикновения човек с кенсъл културата, заявява политологът.
Анастасов коментира: "Оказа се, че не сме в постгероична епоха, нито сме в епоха, в която националната държава е умряла. Всички клишета, всички илюзии на това, което отляво обзе западния свят, се оказаха кухи и неверни. Не може избирателите да не се влияят от тези неща. Когато не им покажеш нормалното, което наричаме центристко, хората в стреса си ще гласуват за някого, за когото не биха гласували иначе."
Относно националната криза, в която се намираме, Анастасов казва: "При нас проблемът е неграмотността – човешка и политическа. Когато уплашиш един човек, който не знае какво е мълния, той си измисля Зевс. Когато един просвещенски човек се страхува от мълнията, разумът го кара да измисли гръмоотвода. За съжаление днес повече хора измислят Зевс, а не гръмоотвода."
По думите на Анастасов това, че някои хора в България говорят за Белене и за народен съд като за нещо добро, означава, че не сме си свършили работата през последните 30 години.
Целия разговор чуйте в звукоивя файл:
Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..
В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..
Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката. Христо Тучев очертава три..
От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..
Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен". Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
"Медиите се подготвят за редица предизвикателства през 2025 г., които вероятно ще включват нови атаки от страна на враждебно настроени политически лица,..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg