Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елица Георгиева и романът "Одисея на момичетата от Източна Европа"

Елица Георгиева

Една одисея, която не е на Омир, не е на Джойс и говори от името на българките в чужбина.

Елица Георгиева пристига от Франция, за представянето на най-новия си роман "Одисея на момичетата от Източна Европа" във Френския институт.

Това е вторият роман, който Георгиева пише на френски, след дебютния "Космонавтите само минават". Преводът е на Румяна Станчева.

Историите в романа стъпват на реални личности, съдби и автобиографични елементи.

Като кадри от филм се редуват сцени от живота на две българки във Франция в началото на новия век. Въоръжена с "Големия енциклопедичен речник Ларус" и "Малкия Ларус на добрите обноски", студентката по кино в Лион открива "страната на свободата, на сирената и на говорещите трамваи", бори се с тънкостите на френския език, сблъсква се и с едно особено отношение към "момичетата от Изтока".

Повече за романа "Одисея на момичетата от Източна Европа", за киното и Годар, за писането на чужд език – чуйте в звуковия файл: 

Елица Георгиева е родена в София през 1982 г., живее повече от две десетилетия в Париж, където завършва магистратура по кино и творческо писане в Университета "Париж-VIII" в Сен Дьони и реализира многобройни проекти в областта на документалното кино, литературното писане и пърформънса. Дебютният ѝ роман "Космонавтите само минават" (2016), създаден на френски език, получава отличието "Андре Дюбрьой" (за първи роман, написан с хумор и критично чувство). Номиниран е за наградите: "Флор" (с основател Фредерик Бегбеде), "Рьоне Фале", "111-а страница" и три литературни награди на гимназистите от областите Ил де Франс, Лоара и Централна Франция. Георгиева е автор на документалните филми "Чужденка/-ки" – дипломната ѝ работа, "В очакване", "Всяка стена е врата" и "Нашето тихо местенце".

Снимки – личен архив и изд. Колибри
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японска калиграфия и абстрактен експресионизъм в изложбата "Състояния" на Венелина Петкова и Богдан Богдев

"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..

публикувано на 26.12.24 в 13:35

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25