"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.
Над 50 000 семейства у нас, а може би са и повече, имат спешна нужда от донорски яйцеклетки, а в България се правят не повече от 1000- 1200 процедури годишно или както ще ви каже всеки лекар, който се занимава с процеса, жените донорки на яйцеклетки в България изчезнаха. Тук ще дам пример със скандинавските държави, където всяка жена, която е до 38 години и има едно здраво родено дете , то за нея е въпрос на чест да дари яйцеклетки, за да подпомогне друга жена и така те си поддържат нацията. В момента в България яйцеклетки се получават основно от испанската донорска банка. За това е се ангажирах с подпомагането на семейства с репродуктивни проблеми, като чрез продажбата на моите книги събирам средства за тях", сподели в ефира на предаването "Следобед за любопитните" Ивайло Митев.
От 2001 година насам, допълни той, според данни на Европейската статическа агенция, България има най- неблагоприятни стойности на естествения прираст, това ни нарежда на една от последните места в Европа, а причините не са само в застаряващото население и катастрофалната миграция през последните години и проблемът през последните 30 години- суетата. Под суета, разясни Митев, разбирам това, че през последните 30 години, българката си пренаредени приоритетите- кариерата и реализацията минаха на преден план, а това не е само при българките, а и при българския мъж. Това свое твърдение в ефира той подкрепи и с конкретни примери. След 40 години за всяка една жена е вече много по-трудно да сбъдне желанието за първа рожба. "Всеки четвърти българин в репродуктивна възраст страда от репродуктивно заболяване. Голям процент от тях разбират това прекалено късно. Съотношението между мъжкия и женски инфертилитет вече е равно в Република България, поне според данни от 2021 г.", разказа гостът.
До момента, според него, движение "Бездетен", с подкрепата на хората, които купуват книгите, е финансирало 13 инвитро процедури, като са се родили 7 деца, като предстои излизането от 1-ви декември на книгата "Бездетен", като събраните средства ще подпомогнат младо семейство от смоленско село. Целта на движение "Бездетен" е хората да си помагат и подкрепят. За това и неговият създател не желае да го превръща във фондация или да търси подкрепата на политиците.
"Ради е български войник. За да осигури нужните пари за последните две неуспешни инвитро процедури за семейството му, той предприема нещо, което малко от нас ще се осмелят да направят – заминава на мисия зад граница. За щастие – идва си невредим. Снежана от дълги години копнее да го дари с първа рожба, но освен емоционалната и физическа тежест от неуспехите до момента, тя носи и един копнеж – нейния съпруг да се прибира всяка вечер в дома им в Смолянското село Търън, а когато сбъднат голямата си мечта, да бъдат пълноценно семейство. Ако те са изправени пред вероятността за нова половингодишна раздяла по същата причина, защото за следващата процедура отново са нужни средства, то ние заедно лесно можем да им ги осигурим. На 1 декември, след тригодишно прекъсване, стартира продажбата на романа "Бездетен", на цена от 10 лв. за екземпляр, в подкрепа на борбата за рожба на Ради Батинов и Снежана Пашова" – сподели в ефира на предаването "Следобед за любопитните" Ивайло Митев.
"Ако и утрешното поколение продължи да шепне проблемите ни, това след тях дори да изкрещи, няма да има кой да чуе. Според обобщените данни, след 100 години в България, няма да се роди нито едно българско дете, това е истината. Събраните данни от 2000- 2001 година, трудно можете да намерите обобщени някъде. Нямам представа какви са причините за това. Това, което прогнозират да се случи у нас през 2060 година, вероятно ще се случи още през 2050 година и именно тогава всяко второ българско дете ще се зачева в лабораторна среда.
Ако нацията не се обедини около каузата след години каквито и опити да се правят, успех няма да има. Необходимо е да търсим информацията и да се борим с отрицателния прираст. Само като пример ще дам, че през последните 25 години Плевен е бил град с население от 140 000, сега е с население 95 000 . В Панагюрище през 1989 са живеели 40 000 души, сега са 17 000. Хората трябва да разберат, че изчезването на българския етнос е в ход", категоричен бе Ивайло Митев.
Целия разговор на Ани Костова с Ивайло Митев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – личен архив
Царството на гъбите е едно от най-големите царства в света на природата и едно от най-слабо проучените от науката. Въпреки това с всеки следващ ден знаем малко повече за гъбите, отколкото преди. А те са изумителни същества, благодарение на които в хода на еволюцията растенията са се сдобили с коренова система и така са изградили почвената покривка по..
Три пъти в църковната година се възпоменава кръста Христов на 14 септември, когато честваме Въздвижение на светия и животворящ Кръст Господен, в третата неделя от Великия пост и на Разпети петък. Днес ние се покланяме на Христовия кръст, като си припомняме невинните страдания и изкупителния подвиг на Господ Иисус Христос. Както пътник уморен от..
Стотици журналисти и служители в Радио " Свободна Европа " , Радио " Свобода " и " Гласът на Америка " получиха преди седмица имейл, в който се казва, че трябва да напуснат редакциите си и да предадат журналистическите си карти и служебните си телефони. Президентът на САЩ Доналд Тръмп тогава, преди седмица, подписа указ, който..
Религиозните общности играят важна роля в опазването на околната среда и устойчивото развитие. Много са религиите по света, които да насърчават своите последователи да уважават природата и да се грижат за нея като част от своята духовна практика. В християнството, исляма и юдаизма това е съвсем естествено, защото при Сътворението Бог дава заръка на..
Стройната чета на предаването "И рибар съм, и ловец съм " този път е разпиляна в половин България. Водещият на предаването Росен Мирчев ще се включи от празниците в Кюстендил – празници, които обединяват Първия пролетен ден и Денят на гората – 21 март. А защо той е там с пушка в ръка – ще ни каже. От панагюрското село Баня ще чуем: Митю Тончев..
С Ели Юрукова , кореспондентка на БГНЕС в Сърбия, разговаряме в "Мрежата" за това, което се случва в Белград. За смелите млади хора, които искат да..
"Колцина от нас са допускали или знаели, че Айрис Мърдок, майсторката на художествена проза и на няколко философски съчинения, е писала и поезия? Представя..
Да си млад учен в България е изключително вълнуващо и интересно, още повече когато има достъп да върши онова, което обича, без да го чувства като..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg