Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

Марина Кисьова
Снимка: leadersforanewbeginning.org

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова, която събира около себе си активните граждани на Пловдив.

Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България тя решава да учреди фондация "Екатерина Каравелова", която подпомага жените в тяхното по-активно участие в обществения и политически живот.

Хората, които Кисьова нарича "местни агенти", са онези граждани, застъпващи се за каузи и идеи на местно ниво.

Един от големите проблеми на Пловдив е градският транспорт. Там общинска транспортна фирма все още не оперира, затова линиите са поверени на различни превозвачи, предоставящи услуга с различно качество, по думите на Кисьова.

Виолета Керемедчиева от сдружение "За Земята" е главният съмишленик на Кисьова в инициативата за създаване на работни групи за справяне с местните общи проблеми.

На състоялата се първа гражданска среща са присъствали над 30 души от най-различни сфери, които са поставили под внимание важни за Пловдив теми – транспорт, отпадъци, детски площадки, безопасността на жените в градска среда, липсата на зелени площи, културно наследство.

"Протестите са важна част от това гражданите да заявят позиция. Те са по-лесният вариант – не изискват експертиза. Протестите са успешни, когато са комбинирани с много други действия. Гражданското образование е много важно, за да знаят гражданите как да подходят и коя институция е подходяща за техния проблем", заявява Кисьова.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02