"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц. Васил Видински, преподавател по философия и гл.ас. Николай Генов от института по литература в БАН представят в "Какво се случва" някои от ключовите разсъждения по темата.
"По принцип като имаме такава огромна продукция в човешката култура, виждаме, че има жанрови форми и мотиви, които се повтарят. Изкуственият интелект завзема територии, които хората обаче също са усвоявали епигонски. Огромната разлика е лекотата и мащаба, с които може да се произвежда това.
Това, което се случва с изкуствения интелект поставя ребром въпроса какво е творчество и какво е човекът. Ние сигурно ще оставим някои територии, а дори и може да се борим за тях. Съпротивата не е просто мислене за себе си, а за социалното." – казва доц. Васил Видински.
"От известно време насам аз не мисля, че бъдещето принадлежи на нас- допълва Николай Генов – Крайно необходима е съпротива. Най-висшата форма е борбата със скоростта. Необходимо ли ни е огромно производство на текстове, които никой няма да чете и да мисли върху тях, необходими ли са ни ботове, които бълват отново и отново. Международни списания, в които автори можеха да изпращат свободно текстове, бяха залети след навлизането на изкуствения интелект. И тези текстове не бяха добри, което доведе до връщане на идеята за качество."
"Дали съпротивата ще бъде успешна не знам. Ние сега виждаме през езиковите модели този проблем болезнено, но още през 19 век системата на производството е мислена като система от машини. И тогава са питали – къде е човекът? Но всичко това го правим ние хората. Изкуственият интелект, работейки с добри стандарти, подържа добро средно ниво на писане на поезия. То може да е горе-долу посредствено, но много хора не се справят много по-добре. Хората, които творят и правят добри неща, намират начин. Но, че човешкото се стеснява – това е така." – казва доц. Васил Видински
Според Николай Генов с изкуствения интелект може да се правят много експерименти, но проблематично е и това, че творчеството е чисто човешка дейност.
Чуйте доц. Васил Видински и Николай Генов в "Какво се случва".
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
"Писането е най-хубавото, което мога да правя" , казва детският писател Иван Раденков , който гостува в "Тийн Тайм". Той е човек с кауза и нестандартно любимо занимание. Твърди, че работи в IT фирма, без да разбира от информационни технологии. Музикант и природозащитник е. Автор е на почти дузина книги за деца. Още в училище Иван издава..
Труман Капоти е един от големите новелисти на миналия век. Той подари на света вечни класики като "Хладнокръвно" и "Закуска в Тифани". Немалка част от творбите му са екранизирани. Холи Голайтли остава най-култувото превъплъщение на Одри Хепбърн. Капоти е роден на 30 септември 1924 г. в Ню Орлийнс, Луизиана. Майка му, спечелила..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg