Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От професионализъм до безсилие: Когато дори добрите полицаи не могат да помогнат

| обновено на 27.11.24 в 09:37
Снимка: БГНЕС

В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията.

След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат двама полицаи, а скоро след тях – и още двама криминалисти. На място тя описва случката на лист хартия и е убедена, че всичко е приключило. Но няколко дни по-късно получава обаждане да се яви в районното полицейско управление, за да даде официални показания.

Тодорова сравнява този инцидент със случай отпреди 30 години, когато също ѝ се наложило да пише обяснения в полицията. Тогава, в съвсем различна обстановка, кварталният полицай я инструктирал с ритмично почукване по бюрото и груб синтаксис какво да напише. Описва този случай като истински шок, който оставя у нея спомени за неадекватното отношение и липсата на професионализъм.

Настоящият ѝ опит обаче е различен. Полицаите, с които разговаря, са учтиви, интелигентни и внимателни в работата си. "Симпатични и делови момчета", описва ги Светла, подчертавайки техния прецизен подход и професионализма, с който подхождат към случая. Те ѝ показват записи от камери, на които се виждат предполагаемите извършители, и я молят да ги разпознае. Но Светла не успява да потвърди със сигурност, тъй като е видяла крадците само за миг в стресова ситуация.

Тя отбелязва и нещо, което намира за типично за българските институции – анонимността на служителите. Никой от полицаите, с които разговаря, не се представя, въпреки че те изискват нейните лични данни в пълен обем.

Случаят завършва с разочарование – макар полицаите да идентифицират предполагаемите извършители, липсата на неоспорими доказателства прави невъзможно тяхното задържане. Този епизод подчертава несъвършенствата на системата – както човешките закони, така и ограниченията на съвременната съдебна практика.

„Да, яд ме е, че крадците ще оберат и други хора. Полицаите също ги беше яд. Аз загубих пари, те загубиха време“, споделя Светла. Въпреки разочарованието тя остава вярна на принципите на цивилизованото общество – презумпцията за невинност. „Нека тя работи, колкото и несъвършена да е. Защото иначе ще се превърнем в това, което всъщност преследваме.“

Този разказ е не само момент от живота на Светла Тодорова, но и размисъл за сложността на законите, ролята на институциите и моралните дилеми, които съпътстват справедливостта.

Чуйте разказа в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30

Ученето може да е лесно за децата със специални образователни потребности

Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..

публикувано на 24.02.25 в 10:27
Ана-Мария Кръстева, Никола Антонов, доц. Стефка Венкова, пастир Благовест Николов

Музиката при богослужението

Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..

публикувано на 24.02.25 в 10:25

"Традиции от Родопите" – представление в подкрепа на достъпна образователна среда

Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..

обновено на 24.02.25 в 10:02