Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският език и култура обединяват млади учени на международна конференция

| обновено на 29.11.24 в 11:19
Снимка: ibl.bas.bg

В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата "Младите в науката без граници".

Конференцията, насочена към студенти, докторанти и постдокторанти в областта на хуманитарните и социалните науки, е посветена на две важни годишнини – 30 години от подписването на договора за приятелски отношения и сътрудничество между България и Украйна и 30 години от създаването на предаването на програма "Христо Ботев" – "За думите", на Българското национално радио, което е и медиен партньор на събитието.

Според д-р Красимира Колева, преподавател и един от организаторите на конференцията, основната цел на инициативата е да предостави платформа за обмен на идеи и представяне на научни изследвания в областта на българистиката.

"Днес говорим основно за интердисциплинарните подходи в научните изследвания", сподели д-р Колева в ефира на предаването "Нашият ден". Тя подчерта, че нейната специалност – славянската и балканската диалектология – е пример за такъв подход, тъй като тя включва елементи от историята, географията и културата.

"Интересът към тези конференции идва от стремежа на младите хора да търсят, четат и оригинално да представят своите идеи", допълва д-р Колева. Според нея, програмата на конференцията е толкова разнообразна, че всеки може да открие нещо, което го вълнува, и да чуе нова гледна точка.

Д-р Колева обърна внимание на значимата роля на преподавателя като ментор: "Ролята на ментора е изключително голяма и отговорна. Ние насочваме младите изследователи към такива проблеми, които не заобикаляме, а изясняваме докрай." Тя добави, че лекторите по български език са не само носители на езика, но и специалисти, които могат да разкрият детайлите и тънкостите, които трудно могат да бъдат обяснени или демонстрирани от друг човек.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40