В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата "Младите в науката без граници".
Конференцията, насочена към студенти, докторанти и постдокторанти в областта на хуманитарните и социалните науки, е посветена на две важни годишнини – 30 години от подписването на договора за приятелски отношения и сътрудничество между България и Украйна и 30 години от създаването на предаването на програма "Христо Ботев" – "За думите", на Българското национално радио, което е и медиен партньор на събитието.
Според д-р Красимира Колева, преподавател и един от организаторите на конференцията, основната цел на инициативата е да предостави платформа за обмен на идеи и представяне на научни изследвания в областта на българистиката.
"Днес говорим основно за интердисциплинарните подходи в научните изследвания", сподели д-р Колева в ефира на предаването "Нашият ден". Тя подчерта, че нейната специалност – славянската и балканската диалектология – е пример за такъв подход, тъй като тя включва елементи от историята, географията и културата.
"Интересът към тези конференции идва от стремежа на младите хора да търсят, четат и оригинално да представят своите идеи", допълва д-р Колева. Според нея, програмата на конференцията е толкова разнообразна, че всеки може да открие нещо, което го вълнува, и да чуе нова гледна точка.
Д-р Колева обърна внимание на значимата роля на преподавателя като ментор: "Ролята на ментора е изключително голяма и отговорна. Ние насочваме младите изследователи към такива проблеми, които не заобикаляме, а изясняваме докрай." Тя добави, че лекторите по български език са не само носители на езика, но и специалисти, които могат да разкрият детайлите и тънкостите, които трудно могат да бъдат обяснени или демонстрирани от друг човек.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg