Климатичните промени се очертават като едно от най-големите предизвикателства на нашето време, а младите хора заемат ключова роля в справянето с тях. Те са не само най-активните участници в движението за климатична справедливост, но и поколението, което ще изпита най-силно последиците от глобалното затопляне.
Според Цветелина Гарелова от Дружеството за ООН в България, младите хора са тези, които носят енергията и мотивацията за промяна. В ефира на предаването "Нашият ден" тя сподели своите впечатления и опит от работата с младежи и участието си в международни срещи, свързани с климата. "Младите хора са важни за всяка борба, защото те са тези, които носят промяна и енергия", подчертава Цветелина. Тя отбеляза, че младото поколение често застава на предните линии в борбата срещу климатичните промени. Според проучването U-Report на УНИЦЕФ, мнозинството от младите хора в България са сериозно загрижени за климатичната криза. Въпреки това често усещат, че нямат достатъчно влияние върху процеса на вземане на решения.
Цветелина споделя своя личен опит и мотиви: "Често си задавам въпроса – имаме ли доброволческа култура тук в България, която да е по-дългосрочна и да мотивира всички поколения?" За нея отговорът е в това да използва времето си, за да прави нещо полезно за обществото.
Тя също така разказа за участието си като младежки представител на срещата COP 29 в Азербайджан, където бяха обсъдени ключови климатични предизвикателства и начините, по които младите хора могат да бъдат включени в преговорите по важни теми.
Цветелина разказа и за проекта "Младежка инициатива за климата", реализиран с подкрепата на Столична община. Проектът включва няколко дейности, насочени към образованието и ангажирането на млади хора. В рамките на инициативата бяха посетени шест столични училища, където учениците участваха в интерактивна игра, базирана на реални казуси, свързани с енергийните предизвикателства в България.
"Учениците влизаха в роли на хора, които вземат решения, за да разберат колко сложен и нюансиран е светът", обясни Цветелина. Проектът завърши с двудневен семинар, на който 30 деца изработиха климатични табла по различни теми, които ще бъдат подарени на училищата като ресурс.
Слушайте!
На всички ни е известно, че раждането на Спасителя разделя историята на човечеството на два етапа – преди и след Христа. По какви причини става това деление, защо в Стария Завет Бог дава Своето откровение на избрания израелски народ и защо в Новия Завет този народ е отхвърлен и Бог сключва нов завет, с всички повярвали в Неговия Син? Отговор на..
Дамяна Велева от "Свободна Европа" е наградена от Антикорупционния фонд в категорията "Млад журналист" за текста ѝ: "Частен град Доспат". Как протести в малка родопска община стигнаха до София", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" корупционните модели и зависимостите на гражданите от властимащити кметове в малките населени места...
Защо в света на социалните мрежи "автентичните човешки гласове са все по-важни", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мими Шишкова , носителка на наградата на БХК "Човек на годината" в новата им за 2024 категория "Дигитален будител". На 24 септември 2024 г-н Бойко Борисов казва: "Промяната" ни отдалечи с хиляди километри от Шенген и от..
Преход между различни форми на управление, икономически системи, концепции за света, източници на енергия. Какво губим и какво печелим в процеса на преминаването? Всеки преход ли е труден и може ли да бъде справедлив? Разговор в "Гласът на времето" с Венцеслава Кожухарова от екип "Климат и енергия" към Екологично сдружение "За Земята",..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Георги Станоев, Горна Оряховица: Може ли обещание за дарение или прехвърляне на имот, направено пред близки, да има сила след смъртта на родителя..
На 13 декември в Сатиричен театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Бушон за смяна" от Михаил Тазев. Режисьор Елица Йовчева споделя, че..
На кого и как се издава разрешение за достъп до класифицирана информация – отказ и отнемане на отдаденото разрешение. Гост в юридическото предаване на БНР..
Всяка година Коледният музикален ден на Еврорадио се очаква с нетърпение от слушателите в цяла Европа и извън нея. В неделя преди Коледа радиоорганизациите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg