Речниците са основният резултат от четиригодишно изследване на международен екип на учени от България, Австрия, Германия и Словения, ръководен от проф. Лора Тасева от Института по балканистика с център по тракология към БАН.
Целта на учените е да се представи в пълнота лексикалният състав на Учителното евангелие на Константин Преславски в съпоставка с неговите гръцки източници.
Епископ Константин Преславски е един от най-бележитите творци в историята на българската книжовност. Извършеното от него неслучайно се определя като филологически подвиг. Само няколко десетилетия от началото на изграждането на книжовния старобългарски език той съумява да преведе сложни отвлечени понятия, намирайки за тях съответствия в родното слово. Нещо повече, той дава по няколко синонима на оригиналните гръцки думи, разграничавайки ги според контекста.
Старобългарско-гръцкият речник съдържа 3806 славянски думи и техните гръцки съответствия, а Гръцко-старобългарският – 3328 думи.
Трудът на научния екип дава представа за преводаческото майсторство и тънкия филологически усет на големия книжовник, за творческата му индивидуалност и дълбоко познаване на гръцките източници. Речниците са чудесна основа за работата на учените, които тепърва ще изследват творчеството на Константин Преславски и приноса му за създаването на една богата книжовна традиция, казва проф. Лора Тасева в интервю за предаването „За думите“.
Интервюто с проф. Лора Тасева чуйте в звуковия файл:
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на 225 години от рождението на възрожденския майстор-строител Колю Фичето. Честването е организирано от Община Дряново и Исторически музей - Дряново, под патронажа на Министерството на културата...
От 22 до 24 януари в Новата конферентна зала на Софийския университет се провежда Международна научна конференция на тема "Емоции и интелект: репрезентации в езиците и културите на Балканите" , в която представата за двете понятия у балканските и съседни народи се проследява от Античността до днешно време. Конференцията с широко международно..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..
2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..
Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg