Българистиката, като част от световната филология, е изправена пред множество предизвикателства, но също така има големи възможности за развитие. Това бе основният акцент в дискусията около Десетата международна конференция за българисти "Кръстопътища: интровертност и екстровертност на българската култура. Европейски контексти", проведена наскоро. Това събитие, организирано от лектората по българистика във Фрайбургския университет, събра студенти и представители на академичната общност от 14 страни и 25 университета.
Асистент Генчо Банев, ръководител на лектората по български език в Атинския университет, подчерта значението на инициативата в ефира на предаването „Нашият ден“. Той нарече участието в организацията на подобно събитие „голяма привилегия“ и подчерта, че конференцията е уникална в историята на българистиката в чужбина. „Идеята е да бъде международен интердисциплинарен форум, в който да участват студенти, а не преподаватели“, каза той. Според него подобни форуми, насочени специално към студентите, са рядкост дори в други филологически дисциплини, а в българистиката те са изключение.
Банев сподели, че подобни инициативи са жизненоважни за българистиката в чужбина, защото позволяват обмен на идеи и културен диалог между студенти от различни държави и култури. В конференцията са взели участие студенти от различни академични дисциплини, което е обогатило интердисциплинарния характер на събитието.
Един от участниците – Костадина Ксиарху, студентка от Атинския университет, сподели личния си опит. „Реших да участвам в конференцията, защото това е прекрасна възможност да разговарям с други състуденти и преподаватели. Българският език е труден, но предизвикателствата ме мотивират“, разказа тя. Костадина е студентка по българска филология и славистика и изрази своята благодарност за възможността да участва в такъв важен форум.
В дискусията се включи и и с Андраш Стевановски, бивш студент, който в момента е докторант в университета в Любляна. Той разказа за своя академичен път и необходимостта от подкрепа за лекторатите по български език и култура в чужбина.
Събитието отново постави акцент върху необходимостта от подкрепа за българистиката в чуждестранните университети. Лекторатите, освен че обучават студенти, също така популяризират българската култура и създават мостове между различни нации и култури.
Слушайте!
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
В новата си книга Владко Панайотов поднася на читателя една своеобразна "Корона от превратности". Собственият му житейски опит е низ от странни, случайни,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg