Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Храна и изкуство

9
Изложба „Ядливи истории“ – Дневници на Правдолюб Иванов, Роузи Ейсор и Севда Семер, 2024, детайл

Случи се така, че по време на бурните обсъждания на "Комедиант" (2019) на Маурицио Кателан – популярно известен като "бананът с тиксото" – продаден в Ню Йорк за 6 милиона и 240 хиляди долара, в галерия "Credo Bonum" в София бе представена изложба на съвременното изкуство, свързана с храна – "Ядливи истории".

За своя "Комедиант" Маурицио Кателан отбелязва в интервю: "Това е провокация, която ни приканва да разсъждаваме върху стойността на изкуството и динамиката на пазара на художествени обекти, като ни подтиква да поставим под въпрос какво казва това произведение за нас като зрители".

Юрика Такахаши, Бисквитени създания, детайл
Текстът към изложбата "Ядливи истории" припомня: "В изкуството храната много често е обект, но и медия, чрез която се разкриват и поставят на дискусия важни аспекти на съвременния свят". И действително храната засяга всички нас на емоционално, психологическо, но и на телесно ниво. Вероятно заради това произведенията на съвременното изкуство, свързани с нея, често стават обект на бурни обществени обсъждания.

Изложба „Ядливи истории“ – Дневници на Калина Димитрова и Андреа Попйорданова, 2024
За храната в съвременното ни изкуство и за изложбата "Ядливи истории" разговаряме с Весела Ножарова, Калина Димитрова и Правдолюб Иванов.


Снимки: Диана Попова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Слав Недев с изложба живопис "Нова магика" в галерия "Българи"

Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..

публикувано на 14.01.25 в 16:10

Дракони и дракотаври в галерия "Аросита"

Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”.  Експозицията представя две концептуални линии: едната..

публикувано на 14.01.25 в 15:55

100 години Георги Калоянчев

На 13 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" беше честването по повод 100 години от рождението на Георги Калоянчев. Пред гости, журналисти и трупата на театъра, актьорът Ивайло Калоянчев и директорът Калин Сърменов разказаха спомени за Калата. На камерната сцена "Методи Андонов" бяха изложени част от запазените костюми на големия български..

публикувано на 14.01.25 в 15:45
Мартин Кръстев

Младият поет Мартин Кръстев и неговото внимателно вглеждане в света

Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..

публикувано на 14.01.25 в 12:42
Д-р Сава Драгунчев, Ана-Мария Петрова, Теодора Церовска и Божидар Влайков (отляво на дясно)

Романът "Римлянката" на българска сцена

"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..

публикувано на 14.01.25 в 08:25