Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгата "Как да възпитаваме момичета" в осъвременено издание

Снимка: ИК "Колибри"

"Как да възпитаваме момичета" е известната книга в помощ на родителите от Стив Бидълф, която скоро беше преиздадена в допълнен вариант, съобразен с особеностите на нашето съвремие. Новото издание в "Нашият ден" представя Екатерина Виткова.

Психологът и терапевт Бидълф се занимава с тази дейност в продължение на 40 години, като периодично преработва своя труд, предназначен за родители, разказва Виткова.  

Според автора основният проблем в отглеждането на момичетата е начинът на живот – спорните ценности, начинът, по който семейството организира свободното си време, влиянието на онлайн света, който, по думите на Бидълф, не е грижовно място.

Децата имат нужда от разнообразна и богата връзка със своите родители.

Бидълф пише отделна книга, посветена на момичешкото възпитание, защото момчетата и момичетата се разминават в етапите на развитие, уточнява Виткова.

Етапите при момичетата са пет, като първият обхваща периода от 0 до 2 години, когато детето има основна нужда от обич, сигурност и защита.

Вторият етап е от 2 до 5-годишна възраст и в него децата опознават света чрез игри и разнообразни дейности.

Уменията за общуване се изграждат между 5-та и 10-та година при момичетата, а душевността, личните интереси и силни страни се разкриват от 10-годишна възраст до навършване на 14 години.

Въпросите за отговорността в живота и превръщането в самостоятелна личност се формират между 14 и 18-годишна възраст.

Авторът на книгата защитава редица каузи, свързани с детското възпитание. Бидълф се бори срещу задължителното ранно образование (преди 5-годишна възраст) и е абсолютно против институционализираната грижа за деца между 0 и 2 г.

Самият автор съветва родителите, четящи книгата, да се доверяват най-вече на своя опит и на това, което усещат, че е най-добро за тяхното дете.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27
Манол Глишев

Фантастиката като прозорец към бъдещето: Размисли на Манол Глишев

Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на  фона на..

публикувано на 02.01.25 в 10:31

Моментът, който всички деца чакат: подаръкът с четири лапички

В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..

обновено на 02.01.25 в 08:53

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48