Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кошарево пази сурвакарска традиция над 100 години

| обновено на 13.01.25 в 10:30

На 13 януари вечерта село Кошарево ще бъде домакин на един от най-старите и колоритни обичаи в региона – местния сурвакарски празник. Четири групи ще вземат участие в маскарадния спектакъл, който съчетава традиции, предавани от поколения повече от век. За подготовката и духа на празника разказа кметицата на селото Милка Боянова в ефира на "Нашият ден".

"Този празник е много древен, над 100 години и отгоре", споделя Боянова. Подготовката за празника започва още през декември, когато се изработват уникалните маски, наричани ликове. Те се създават от тънки ленти и пера, като всяка маска е плод на индивидуално творчество и изобретателност.

Сурвакарските групи в Кошарево следват строго определени роли, които са ключова част от спектакъла. Всеки от участниците избира своята роля – болюкбашия, невеста, девер, байрактар, поп и клисар. Особено атрактивни са мечката и мечкарят, които придават особен колорит на празника. "Всичките са мъже", отбелязва Боянова, като подчертава, че традицията изисква именно те да влязат в различните роли, включително тази на невестата.

На 13 януари вечерта започва празничният спектакъл. Участниците се събират на мегдана, където се подготвят за своите изпълнения. Важен момент е посещението в дома на човека, избран да играе ролята на невеста, откъдето я "вземат" като част от обичая.

Към полунощ групите се събират около голям огън, който символизира пречистването и силата на традицията. "Когато огънят прегори, те се стягат и отиват в някое наше съседно село".

На 14 януари сутринта групите тържествено се завръщат в Кошарево, където биват посрещнати на мегдана.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40