Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зад всяко бебе – баба...

2
Снимка: УМБАЛ Канев

В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите.

Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от Дарина Йорданова, чиято майка Гинка Йорданова е била няколко десетилетия акушерка. След това преминахме към реалностите на днешния ден с помощта на д-р Николай Радулов – дългогодишен акушер-гинеколог, който разказа интересни случки и казуси от своята петдесет годишна практика. Лекарската кариера на нашия гост продължава в Панагюрище – след работата в Родилното отделение на местната болница, сега д-р Радулов е привлечен като медик в Спешната помощ.  

Във втората част от разговора ни с него той очерта реалностите в работата на спешния медик, случаите, на които се натъква, хората в беда, на които трябва да помогне. Говорихме и за възстановяването на силите и на нервите, които лекарят губи при всяко дежурство. И се оказа, че опитът и навикът да бъдеш полезен на своя пост, предразполагат към едно по-бързо връщане на добрата форма и влизане в нормална кондиция. Събрани в дежурната стая на Спешната помощ в Панагюрище, именно по време на разговора в ефир двата екипа си "предаваха" и "приемаха" работата. Ние се възползвахме от обстоятелството да ги поздравим и да им пожелаем съответно лека работа и приятна почивка.

Продължихме идеята на поредното предаване "За здравето" да почетем "дарителите на живот”: акушерките и лекарите с АГ специалност. Да проверим вярна ли е максимата за "многото баби и хилавото бебе”, и защо наричаме празника Бабинден, а и как се отглежда дете в дигитален свят? За всеобщо съжаление двама от участниците: проф. Атанас Щерев и д-р Светлозар Славов, не успяха да се включат в диалога. Остава уговорката ни с тях за следваща среща, защото поредицата "За здравето" е като филм, своеобразен сериал за живота – за неговото раждане и за неговото опазване…

В последните минути на съботната ни здравна програма към нас се присъедини Мария-Мира Христова: домакин и водещ на "Семейно радио". Именно с нея подсказахме част от темите в предаването, но и "хвърлихме" мост към идната събота, 25 януари. Тогава в тричасов блок ще кажем "ЧРД, Радио" – 90 години по-късно ще имаме честта да бъдем част от празника! И заедно с колегите да изживеем усещането за една по-мъдра и градивна радиофамилия. 


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05