Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

РИОСВ-Смолян не одобри осъществяването на инвестиционно предложение на "Горубсо Кърджали" да добива полиметални руди от находище "Китница"

Няма да има златодобив в Ардинско

Според експертите при работата на рудника се очакват дълготрайни и необратими въздействия със значителен отрицателен ефект върху околната среда и човешкото здраве

8
село Дедино, община Ардино
Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

РИОСВ-Смолян не одобри осъществяването на инвестиционното предложение на "Горубсо Кърджали" да добива полиметални руди от находище "Китница" в участъците "Чернигово" и "Мировец" в землищата на селата Китница, Боровица, Търна, Дедино, Чернигово и Долно Прахово в община Ардино. Решението на екоинспекцията идва след заседанието на Експертния екологичен съвет. Според експертите златодобивът ще доведе до дълготрайни, необратими и кумулативни въздействия със значителен отрицателен ефект върху околната среда и човешкото здраве.
Какви са мотивите? Експертите смятат, че се очакват значителни отрицателни въздействия по отношение на земни недра и геоложка основа, както и по отношение на ландшафт, ако се работи по избраната алтернатива за реализация на инвестиционното предложение по отношение на техниката, технологиите и организацията на добив на руда, описано в Доклада по ОВОС. 
Освен това в доклада липсва кумулативна или комбинирана оценка за въздействие с друго близко находище от проучвателна площ "Млечино", а именно находище "Надежда", което е съставено от три участъка в землищата на селата Македонци и Дънгово в община Кърджали. За това инвестиционно предложение "Горубсо Кърджали" е получило одобрение за разработване от РИОСВ-Хасково през юли 2021 г. Във внесения доклад по оценка на въздействието на околната среда за находище "Китница" никъде не е споменато получилото одобрение инвестиционно предложение за находище "Надежда", въпреки че двете се намират на 17 км едно от друго и според експертите на екоинспецията в Смолян е трябвало да бъдат оценени и разгледани комбинираните въздействия в резултат на сумирането на ефекта от двете предложения. Липсата на кумулативна оценка не дава обективна информация по отношение на въздействието върху компонентите на околната среда - защитени видове, защитени зони, повърхностни и подземни водни тела, ландшафт, пише в мотивите на РИОСВ-Смолян.
Според институцията не всички значителни екологични последици от реализацията на предложението са идентифицирани и взети предвид в доклада. Реализацията на инвестиционното предложение води до увреждане и унищожаване на места за размножаване, хранене, почивка на различни видове птици и животни.
Решението е гласувано на Експертен екологичен съвет към РИОСВ-Смолян, като против реализацията на инвестиционното предложение са отчетени 11 гласа, за - нито един, въздържали са се трима.
Силно емоционално реагира след гласуването изпълнителният директор на "Горубсо" инж. Живка Ковачева. 
Целият запис от заседанието на Експертния екологичен съвет на РИОСВ-Смолян може да бъде чут на официалната страница на екоинспекцията: https://smolyan.riosv.com/main.php?module=news&object=news&action=view&nws_id=1281&nws_cat_id=10

В деня, в който Експертният екологичен съвет заседаваше в РИОСВ-Смолян, екип на Радио Кърджали посети някои от селата около бъдещия рудник. Село Дедино се очертава да бъде най-засегнато от работата на открития рудник. Последните къщи на селото са на около 150 метра от мястото, където ще се добива полиметалната руда с примеси на злато. Там ще се взривява, там ще се товарят и камионите. Там се намира и единственият водоизточник на Дедино. Рудникът е почти 250 декара, всичко, което натрошат от взривовете, ще карат по тези пътища. Това не са пътища за камиони, казва кметът Мехмед Ахмед. Той казва, че не вярват, че има "бомби без шум", както им обяснявали на общественото обсъждане. Няма начин да няма прах и шум, категоричен е Мехмед Ахмед.

В селото по списък живеят 270 жители. Много от тях са в чужбина, но са стегнали къщите си в родния край и използват всяка възможност да се прибират у дома. В момента повечето от дединци са пенсионери. Занимават се с животновъдство и градинарство. Всички, с които разговарях, са категорично против наблизо да има рудодобив. "Не искаме, не сме съгласни. Какво да правим, без вода ли да останем? От взривовете всичко ще се люлее. Гледаме животни, пускаме животните на паша, прах ще има по пасищата, а ние се препитаваме с животните, продаваме млякото. Вместо да живеем 2-3 години, ще живеем една. Какво ще стане с нас? Ще умрем, те ще ни утрепят", коментират местните.

Без пътища, без диви животни, без природа и без вода ще останем, ако се  разреши добив на полиметални руди в района. Това смята и кметът на село Китница Сали Мюмюн. Населеното място е едно от шестте най-близки до открития рудник и притесненията и тук на хората са изключително силни. "Когото и да срещнете, когото и да питате, всички ще ви кажат Не на рудника, не искаме, казва Сали Мюмюн. 
Кметът на община Ардино Изет Шабан също твърдо застава зад интересите на хората от региона. Нямам нищо против инвестициите, но в случая съм с хората, коментира той.

Доклада по оценка на въздействието на околната среда и водите е направен от колектив експерти и беше представен в резюме по време на Експертния екологичен съвет в екоинспекцията в Смолян. В него са уточнени различни маршрути за камионите, които ще превозват рудата, описани са предложения за разширяване на пътища и междуруднични пътища от инвеститора, коментира са колко и какви водоизточници ще бъдат засегнати, подробно са разгледани въздействието на отпадните газове, отпадните води, шума и вибрацията върху околната среда и населението. За всеки компонент на околната среда са посочени мерки, които ще станат задължителни и инвеститорът ще изпълни, когато получи разрешение за разработване на находището. 

Предлагам ви да чуем част от презентацията на Екатерина Тодорова, ръководител на колектива, изготвил доклада по ОВОС за рудодобива на находище Китница. Записът е на РИОСВ-Смолян и линкът за него е качен на официалния сайт на инспекцията
Необходим е непрекъснат контрол и бдителност от страна на местните хора, за да се спазва екологичното законодателство, смята експертът по взривни работи и преподавател в Минно-геоложкия университет доц. Петър Шишков. Възможно е такъв рудник да работи законосъобразно, но за това са необходими изключително големи инвестиции, смята специалистът. Напълно нормално е хората да се притесняват, когато става въпрос за взривове до техните домове. Съвременната взривна техника и технология предлагат решения, които да ограничават четирите основни взривните въздействия - разлет на скални късове, взриво-сеизмично въздействие, ударо-въздушна вълна и емисия на токсични газове, казва експертът и обяснява, че когато се работи в близост до сгради, се взимат специални мерки, т.е. инвеститорът е задължен да предприеме всички необходими мерки, колкото и скъпи да са те. Дали това ще се случи зависи и от силата на общественото мнение и постоянния мониторинг от населението и медиите върху работата на фирмата-инвеститор. Хората трябва да бъдат бдителни, казва доц. Шишков.

по темата работи Станислава Георгиева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Даниела Петрова

Общинският съветник Даниела Петрова предлага мобилно туристическо приложение за Кърджали

Общината да възложи изработването и въвеждането на мобилно приложение, с което туристите да се ориентират по-лесно в туристическите обекти в Кърджали. Това предложи на последната сесия на Общинския съвет председателят на Постоянната комисия по европейски проекти и туризъм Даниела Петрова. За Радио Кърджали тя обясни: "Посредством мобилното приложение..

публикувано на 26.04.24 в 15:43

"Български пощи“ възстановяват приемането на пратки за Израел

От 26 април 2024 г., „Български пощи“ възстановяват приемането на писмовни пратки и колети за Израел. Няма да бъдат приемани куриерски EMS пратки. От компанията обръщат внимание, че във връзка с обстановката в Израел и възможностите на авиопревозвачите са възможни забавяния в доставките.  Не са изключени анулирания на полети в последния..

публикувано на 26.04.24 в 12:09

Партиите, участващи в двата избора, да имат един и същи номер в бюлетините, очаква Ресми Мурад

Централната избирателна комисия да реши партиите и коалициите, които ще участват с листи и за европарламент, и за Народно събрание приоритетно да получат едни и същи номера в двете бюлетини. Това си очакване изрази областният лидер на ДПС-Кърджали Ресми Мурад пред Радио Кърджали: "Предполагам, че ЦИК ще направи така, че избирателите да бъдат улеснени -..

публикувано на 26.04.24 в 11:49

Навършват се 38 години от ядрената катастрофа в Чернобил

Днес се навършват 38 години от най-тежката ядрена катастрофа в историята. В ранните часове на събота, 26 април 1986 година реактор номер четири в атомната електроцентрала в Чернобил претърпява катастрофална експлозия, изхвърляйки облаци от радиоактивен материал.Навъ Аварията има опустошителни последствия. Според доклад на "Грийнпийс" от 2006 година..

публикувано на 26.04.24 в 10:19

40 лева ще е разликата в заплатата на селските кметове

Заплатите на кметовете на малките населени места се променят. На днешното заседание на Общинския съвет в Кърджали, общинските съветници гласуваха за промени в месечните възнаграждения на кметовете.  Трудовите им възнаграждения се диференцират според броя на населението по постоянен адрес.  Кметовете на кметства с население над 1000 души ще получат 1460..

публикувано на 25.04.24 в 17:25

Момчилград се подготвя за среща на роднини от цял свят

Международната среща на момчилградчани "Момчилград винаги в сърцето ми"  ще се проведе от  22 до 27 юли . Проявата се организира от община Момчилград за 15-и път. По традиция хиляди момчилградчани, пръснати по целия свят,  се завръщат в родния край в последната седмица на юли . Благодарение на нея веднъж в годината се  събират роднини, приятели и..

публикувано на 23.04.24 в 09:55

Развиват туризма в Кърджали с 85 000 лева

85 хил. лв. са предвидени в бюджета тази година за изпълнение на Програмата за развитие на туризма на община Кърджали.  Финансовата рамка е формирана на база предходната година, събраните данъци от туризма.  Предстои експерти от общинската администрация, след като обходят туристическите обекти, да изготвят доклад за необходимите мерки. Докладът..

публикувано на 21.04.24 в 11:27