Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разговор за торлашкия фолклор

Снимка: Иванка Петрова

През летните месеци е време за усилена полска работа, но и за големи веселби. По време на традиционния Белоградчишки панаир се срещнах с Денка Анина и Ленка Дафинина от с. Стакевци. Те са участнички в групата за автентичен фолклор "Росен здравец" към местното читалище. С тях разговаряме за торлашкия фолклор и изявите на групата. Идеята за името е на Денка:

Приехме това име, защото гората е пълна със здравец.

Песните участниците в състава събират и записват от по-възрастни жени и мъже от селото.

С три от тези песни преди пет години на надпяването в Копривщица спечелихме златен плакет, с гордост разказва Ленка Дафинина. Денка Анина допълва:

Групата за автентичен фолклор Росен здравец, Снимка: НЧ Крум Бъчваров, с. Стакевци АрхивНе са много торлашките песни. Може би не е изследван достатъчно торлашкият фолклор. Тези песни, които пеем, разкриват бита на торлака, разкриват неговото шегобийство, веселието му, трудностите, през които е преминал през житейския си път. Затова с голямо удоволствие ги пеем, защото се докосваме до нашата история, до миналото ни. Човек трябва винаги да бъде до корените си, защото човек без корени е нищо.

За предстоящото си участие през месец август на Копривщица двете жени предпочитат да не говорят, а да запеят песните, с които ще се представят - чуйте в звуковия файл.

Леля Ленка също така обяснява какво представляват торлакините и торлашките мъже:

"Ми торлакините смо опасни. Куде се фанеме, оно не гасне... А мужьете ни, к`во да ви кажем, мужье едън пут-  прави, длъги како прут. Куде могу, судем че се покажу. Ако може, че се докажу." И част от групата "Росен здравец" запява шеговитата песен за ергена, когото либето чакало цяла вечер. След това Ленка Дафинина продължава да обяснява що е то торлак:

"Те такова- ни  е риба, ни е рак. Купонджия, веселджия и е шегадджия като габровлия. А по работуту и по инатът е на шопотъгу брата." Денка Анина създава поезия на торлашки диалект. Тя е насочена към проблемите и ежедневието на толраците.   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

БСП подкрепи Мая Манолова в искането й за касиране на изборите в София

Ръководството на БСП подкрепи Мая Манолова в искането й за касиране на изборите в София. Политическата подкрепа бе дадена след заседание на Изпълнителното бюро на социалистите. Още в понеделник лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че ще настоява за това. Припомняме, че след обявяването на първите изборни резултати в деня на балотажа на 3..

публикувано на 05.11.19 в 21:18

Тотев: Без ГЕРБ е невъзможно управлението на Пловдив

"Резултатите на ГЕРБ от първия тур на местните избори в Пловдив са изключително добри и показват желанието на пловдивчани успешното управление на общината да продължи".  Това заяви областният лидер на партията и настоящ кмет на града Иван Тотев на пресконференция.  Той съобщи, че в новия Общински съвет ГЕРБ ще имат най-много общински..

публикувано на 29.10.19 в 16:30

Татяна Буруджиева: В Пловдив разликата от 20% трудно ще се преобърне

Политологът Татяна Буруджиева коментира пред Радио Пловдив втория тур на изборите в Пловдив:  Според мен в Пловдив  ГЕРБ определено имаше проблем, включително с това, че както  на някои други места късно реши да си прави промените във вътрешнопартийните процеси, които се случват при него. Кампанията вървеше леко разколебана в началото – ставаше..

публикувано на 29.10.19 в 14:44

В Пловдивско избраха 6-има кметове - 4-ма на ГЕРБ и по един на БСП и местна партия

От шестима избрани на първи тур кметове в Пловдивска област четирима са от ГЕРБ или подкрепени от партията – Димитър Иванов в „Марица“, Павел Гуджеров в Радовски, Георги Мараджиев в Стамболийски и Емил Кабаиванов в Карлово.  БСП печели от първи тур един кмет - в община Садово - досегашният Димитър Здравков.  Атанас Калчев е преизбран за..

публикувано на 29.10.19 в 14:25
Община Кърджали

Без инциденти преминава изборният ден в Кърджали

Според агенция „Галъп“, активността в област Кърджали към 11 часа е била малко над 15%, а преди четири години в същия час - около 22 на сто. Данните на ОИК към 12:30 часа посочват активност от 25%. До момента има 4 жалби за леки нарушения, които се проверяват. Прави впечатление, че в малките населени места в областта се гласува по-бързо и повече...

публикувано на 27.10.19 в 14:35