В София започва Фестивалът на близкоизточното и северноафриканското кино MENAR

Откриването е тази вечер в Дома на киното

2
Снимка: Архив

Почитателите на персийското и арабското кино у нас ще бъдат зарадвани за седма поредна година. Sofia MENAR Film Festival ще се проведе от днес до 1 февруари в столицата. Ще бъдат прожектирани 56 премиерни игрални, документални и късометражни филма от Близкия Изток и Северна Африка, селектирани измежду 3500 филма, кандидатствали за участие във фестивала, като за първи път тази година ще има и представителство на най-многолюдната мюсюлманска страна в света - Индонезия.

Фестивалът ще бъде открит тази вечер в Дома на киното от посланичката на Кралство Мароко у нас - Н.Пр. Латифа Ахарбаш с филма "Адиос, Кармен", режисиран от Мохамед Амин Бенамрауи. Той спечели наградата на журито на най-престижния близкоизточен фестивал - този в Дубай. Филмът е селектиран за участие в най-големия форум за арабско кино в Европа - в Малмьо, както и на фестивалите в Танжер, Брюксел и Монпелие. Преди прожекцията на филма в Дома на киното ще бъде открита фотографската изложба на Александър Димитров "Цветовете на Мароко".

Акцент във фестивала тази година е независимото иранско кино в раздела "На фокус". Ще бъдат показани общо 15 филма от Иран, като безспорен фаворит е "Риба и котка" на Шахрам Мокри, отличен с награда „Хоризонти” от фестивала във Венеция, награда на ФИПРЕССИ и награда на младежкото жури от фестивала във Фрайбург и наградата на журито от фестивала в Дубай.  Официалната вечер на Иран е на 16 януари в Дома на киното, когато културният аташе на ИР Иран Мохаммад Али Киани ще представи филма "Хотел 5 звезди".  Друг хитов персийски филм е  "Последната стъпка" на семейния тандем Али Мозафа - Лейла Хатами, отличен с награда за най-добра актриса и награда на ФИПРЕССИ от фестивала в Карлови Вари и награда за най-добър сценарий от фестивала Фаджр в Техеран. Един от гвоздеите в програмата е и най-гледаната през миналата година ливанска комедия "Бебе" на режисьора Ели Хабиб. 

 Посланиците на Палестина и Алжир Н.Пр. д-р Ахмед ал Мадбух и Н.Пр. Ахмед Буташ ще представят съответно филмите "Омар" и "Маскаради". Сред заглавията са и най-касовите близкоизточни филми за 2014 - палестинският „Хабиби”, отличен с 4 награди на фестивала в Дубай (включително и за най-добър филм), както и историческата драма „По морския път на коприната”, който е най-скъпата иранска продукция до момента. И тази година няма да бъде подминато и турското кино, макар и в различни копродукции: "Синя вълна", "Да те изпъдят от рая", "Жените, които запяха", "Не ми търси кусури", "По съседски", "Следи от кръв".  Дебют и за Таджикистан със световната премиера на филма "Тасфия - пречистване" на режисьорката Широфат Арабова. 

Любимата рубрика на голяма част от зрителите "Кервансарай" отново ще ги отведе на вълнуващи пътешествия из екзотични кътчета, по които рядко стъпва туристически крак. Познатата група чешки авантюристи този път ще пътуват "С трабант до края на света", а ирландците Лари и Кевин ще се впуснат в бясно препускане с велосипед из континентите, отброявайки 27 държави за 11 месеца в "Тест за издръжливост".

Sofia MENAR Film Festival се организира отново от "Pozor company" със съдействието на посолствата в България на Алжир, Египет, Индонезия, Иран, Ливан, Мароко, Палестина, както и на Чешкия културен център и Института "Сервантес" в София. Филмите можете да гледате в Дома на киното, Евросинема ,Културен център G8, Чешкия център, Институт "Сервантес" и Dada Cultural Bar.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02