Марио Драги обяви, че от март 2015-а година ЕЦБ стартира мащабна по размер програма за покупки на държавни облигации

На пресконференция след днешното редовно заседание на ЕЦБ, шефът на банката Марио Драги заяви, че от март 2015-а година Централната банка ще стартира покупки на държавни облигации на вторичния дългов пазар в еврозоната (програма за "количествени улеснения"). Това означава, че ЕЦБ ще използва и най-мощното оръжие в своя финансов арсенал, за да се справи с прекалено ниската инфлация и икономическа стагнация в еврозоната.

Ежемесечните покупки ще бъдат в размер на 60 млрд. евро (при прогнози за 50 млрд. евро), като новата програма на ЕЦБ ще продължи до края на септември 2016-а година (продължителност от 19 месеца при средни прогнози за едногодишна рамка на програмата). Това предполага, че общият размер на програмата за "количествени улеснения" ще бъде за над 1 трлн. евро (за 1,14 трлн. евро), като самата програма ще бъде децентрализирана (покупките на държавни облигации ще стават за сметка на съответните национални централни банки).

Ще бъдат купувани както облигации, емитирани от отделните страни - членки, така дългови ценни книжа, емитирани от европейски финансови институции. ЕЦБ посочи, че според програмата за "количествени улеснения" няма да могат да се купуват повече от 25% от всички видове налични дългови книжа.

Рисковете, свързани със закупуваните облигации, емитирани от финансови институции на ЕС, ще бъдат споделени (до 20% за сметка на ЕЦБ), но покупките на конкретни държавни облигации от националните централни банки няма да бъде предмет на евентуални споделени загуби (80% несподелен риск за отделните банки) , подчерта Марио Драги. Еврозоната не е бездънна каса с евро, така че няма кой да обезщети националните централни банки срещу каквито и загуби от предстоящите покупки на дългови книжа в рамките на отделните държави, заяви шефът на ЕЦБ.

Според "Супер Марио" новите стимулиращи мерки могат да останат в сила, докато ЕЦБ не види устойчив възходящ път на инфлацията в еврозоната. Обемът на закупуваните държавни облигации ще бъдат базиран на процентното участие на всяка национална централна банка в капитала на ЕЦБ, посочи той и допълни, че ще бъдат приети допълнителни критерии при положение, че дадена страна - члена на еврозоната се намира в спасителна финансова програма на ЕС и МВФ (като Гърция).

ЕЦБ също така обяви, че понижава до едва 0,1% лихвите по четиригодишната програма на банката за осигуряване на ликвидност на търговските банки в еврозоната.

Драги посочи, че днешното решение за стартиране на програма за "количествени улеснения" е било взето с голямо мнозинство, но отказа да назове които членове на ЕЦБ са били против.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

ЕЦБ запази без промяна рекордно ниските основни лихви в еврозоната. Очаква се ключова пресконференция на Марио Драги от 15:30 ч.

След края на днешното заседание Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви, че запазва без промяна основните лихви на рекордно ниски нива на фона на опасността от дефлация и все още слабото представяне на икономиката в еврозоната. Решението на..

публикувано на 22.01.15 в 14:54

Спад на еврото и ръст на пазарите на акции, след като ЕЦБ стартира мащабна програма за покупки на държавни облигации

Единната европейска валута се намира под нов натиск от продажби, докато европейските фондови борси удариха поредни 7-годишни върхове след като ЕЦБ обяви, че от март 2015-а година стартира по-голяма от очакваното програма за покупки на държавни..

публикувано на 22.01.15 в 16:42

Немският институт IFO определи днешното решение на ЕЦБ като "незаконно"

Президентът на водещия немски икономически институт IFO Ханс-Вернер Син отправи остри критики по повод днешното решение на ЕЦБ да стартира програма за покупки на държавни облигации. Той определи действията на ЕЦБ като "незаконно" държавно..

публикувано на 22.01.15 в 17:43
Още от категорията

Спад на безработицата в България до близо 7-годишно дъно при нейна стабилизация в целия ЕС

Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври..

публикувано на 30.09.16 в 13:05

Поредно понижение на производствените цени в България през август

Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява..

публикувано на 30.09.16 в 12:10

Доверието на британските потребители се възстанови през септември обратно към нивото от преди Brexit

През септември потребителското доверие във Великобритания продължава да се възстановява за втори пореден месец от дъното, достигнато през юли като първа реакция на Brexit и в началото на есента успя да се върне обратно към нивото от преди..

публикувано на 30.09.16 в 10:40

Солидно повишение на икономическо доверие в ЕС и негов пострецесионен връх за България

Икономическото доверие в Европейския съюз отскочи през септември много рязко от неговото близо двугодишно дъно, регистрирано през август, като в същото време данните на ЕК за България отчитат повишение на икономическото доверие до най-високо ниво..

публикувано на 29.09.16 в 13:55

НСИ отчита стабилизиране на стопанската конюнктура в България през септември

Общият показател на бизнес климата в България остава през септември на равнището си от август и недалеч от близо 8-годишния връх на показателя, достигнат през юни, показват резултати от последно проучване на Националния статистически институт..

публикувано на 29.09.16 в 12:24

Матео Ренци: Brexit ще бъде много труден процес

Премиерът на Италия Матео Ренци заяви, че изпитва респект към решението на британците да гласуват за напускане на ЕС и че Brexit ще бъде "много труден процес", но подчерта, че всяко едно споразумение не би трябвало да даде на Великобритания..

публикувано на 29.09.16 в 11:30

Увеличение на брутния външен дълг на България през юли до близо 35 млрд. евро

В края на юли 2016 година брутният външен дълг на България е в размер на 34,8915 млрд. евро (76,7% от прогнозния БВП), като се повиши с 803,1 млн. евро (с 2,4%) спрямо края на предходната година, когато дългът беше в размер на 34,0885 млрд. евро (77,2%..

публикувано на 28.09.16 в 13:00