Тази вечер:

Романтичният чар на Софийската филхармония - в стилна френска програма със солист Людмил Ангелов

| обновено на 19.03.15 в 15:42
Снимка: Архив

Две романтични френски симфонии - едната "Фантастична", добре позната и често изпълнявана и у нас, и по света; другата - премиерна за България, уловила духа на южна Франция, необичайно написана за пиано и оркестър, симфония, в която клавирната партия е виртуозна и ярка - това са "съставките" на концерта на Софийската филхармония днес.
  "Фантастичната симфония" на "най-дръзкия сред композиторите" Берлиоз, обичана от публиката и очаквана винаги с нетърпение, и  премиерната за България, но със сериозно присъствие в западно-европейския музикален афиш Симфония по френска планинска песен. Това е симфонията за пиано и оркестър, която ще събере на една сцена Людмил Ангелов и Мартин Пантелеев в една нощ на френско вълшебство, балове, любов и драма.
Венсан д'Енди е роден във френската столица на 27 март 1831 в благородническо семейство. Като част от Националната гвардия се сражава във Френско-Пруската война, след което завършва Парижката консерватория.Негов учител по композиция е Цезар Франк, с когото постепенно стават и приятели и д'Енди става част от кръга, който споделя естетическите ценности на възрастния вече композитор. Венсан д'Енди е сред основателите на прочутата Скола Канторум - своеобразна алтернатива на Парижката консерватория. Изключителен ерудит в  музикалната история д‘Енди оставя по-ярка следа като професор и обществен деятел. Музиката му е красива и майсторски написана, а именно Симфонията по френска планинска песен за пиано и оркестър е творбата, която и днес звучи често из концертните зали по света. Написана е през 1886 по тема, която Венсан д'Енди чува в градче Перие песен в планинските райони на южна Франция. Премиерата в Париж преминава с изключителен успех.
Виктор Юго, Александър Дюма, Хайне, Паганини, Лист, Шопен и Жорж Санд - всички те са били на премиерата на Фантастичната симфония на Берлиоз. Там е и една красива англичанка - актрисата Хариет Симпсън. Нея Берлиоз е видял месец по-рано на една театрална сцена в Париж да играе Шекспир, в нея той се влюбва, за нея пише своята Фантастична симфония. В интерес на истината, те не се познават преди премиерата на тази творба. И едва след като чува фантастичната във всяко едно отношение симфония, след като вижда реакциите на обикновените хора и на известните личности сред публиката, Хариет „благоволява“ да се запознае с 26-годишния тогава композитор. Това е част от историята на тази симфония, чието подзаглавие е Епизод от живота на артиста.
Концертът на Софийската филхармония е тази вечер от 19 часа в зала "България".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02