Държавата създаде гетата и после изпусна контрола

Алексей Пампоров е доктор по социология и доцент в Института за изследване на обществата и знанието при БАН. Ръководи социологическите изследвания на Институт „Отворено общество – София“. Чете лекции по „История и всекидневна култура на ромите“.


В интервю за Радио Пловдив той припомни, че от Освобождението насам  ромските квартали постепенно са изтласкани от централните части към периферията на градовете. Държавата създаде гетата след 1944-та година, натика ги на места без никаква инфраструктура. Това е модел, който се случва  до сега. Така се маргинализират малцинствата, обясни доц. Пампоров. 

Според него ромското включване беше тотално изключване. Ние сме световни шампиони по декларации за интеграция на ромите. Произведени са стотици стратегии и планове, но реални действия не бяха предприети и пари не бяха отпуснати, каза социологът. По думите му липсват публичните институции, които да контролират изразходването на средства и незаконното строителство. В Гърмен през 2011 година е имало постановление да се съборят незаконните постройки, защо не е спазено, попита социологът. 
Изпълнителната власт в  България изпусна контрола над местожителството и адресната регистрация. В Германия на третия ден си задължен да се регистрираш, каза Пампоров. Той е убеден, че трябва да се въведе ред в страната. Всеки трябва да се регистрира, да декларира средствата, които има и с които се строят палати и т.н. Според него конфликтът в Гърмен е битов, а всичко случило се след това е тъжно, защото се намесиха и политиците, и медиите .... Една от причините за ескалацията на напрежението са идващите избори. 
Случващото се в ромските махали не е бомба с часовников механизъм, а минно поле, което периодично гърми. Пампоров смята, че МВР си е свършило работата перфектно в Гърмен. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БГ Коледа помага на две клиники в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив

Високотехнологична апартура, закупена с дарения от благотворителната инициатива "Българската Коледа", получиха Клиниката по ранна рехабилитация и физикална медицина и Клиниката по детска хирургия в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив. Новата техника вече помага на малките пациенти от двете уникални за страната отделения. Три от апаратите са за..

публикувано на 13.12.18 в 14:16

БГ Коледа дава отново надежда на Иван и семейството му

17-годишният Иван Василев Пеев от Пловдив страда от детска церебрална парализа. Той не може да говори, но пък пише на лаптопа си и чрез машината изразява своите мисли, емоции и желания, разказва баща му Васил. Заболяването му е по рождение, диагностициран е с тежката болест 6 месеца след раждането си. Има квадри пареза, което означава,..

публикувано на 13.12.18 в 11:17
Малкият Никола

БГ Коледа помага на малкия Ники в борбата с церебралната парализа

Никола е на 6 години и страда от детска церебрална парализа. Живее в пловдивския квартал „Коматево“ с майка си Саша, която се грижи за него сама: Прекрасно момче с детска церебрална парализа. Той ходи на масова детска градина. След много откази най – накрая се преборихме и с това. Никола е в рингова инвалидна количка, движи ръце, пише,..

публикувано на 10.12.18 в 16:33

БГ Коледа дойде в отделението по неонатология на УМБАЛ "Пловдив"

Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Пловдив“ получи от „Българската Коледа“ утразвуков апарат за диагностика в детска възраст и неонатология.  Директорът на лечебното заведение доктор Аргир Аргиров подчерта, че той е жизнено необходим за работата на Отделението по неонатология, тъй като с него се проследява състоянието на деца,..

публикувано на 06.12.18 в 16:07

Книжарница „Надежда“ дарява надежда

Представяме добрия пример, който дава работа на хора от уязвими групи на пазара на труда, включително и на такива с интелектуални и физически затруднения. Книжарница с мисия отвори врати по социален проект на сдруженията „Паралелен свят“ и „Да полетим заедно“. В нея вече работят младежи с увреждания, други пък са ангажирани в социално..

публикувано на 19.11.18 в 13:18

Новите находки от Перперикон разказват истории от 13 - 14 век

Днес пред журналисти ще бъдат представени най-новите находки от разкопките на Перперикон от екипа на проф. Николай Овчаров. Изминаха  19 години от проучването на гигантския скален град с неговата 7-8-хилядигодишна история. Три месеца вече текат разкопките на южната част на Перперикон, където преди 3 години излезе най-голямата раннохристиянска..

публикувано на 17.08.18 в 09:57

Седем ансамбъла на Седемте рилски езера на 2200 метра

Най-голямото планинско хоро ще се състои тази събота на Седемте рилски езера. За това събитие, което включва и други инициативи, разказва един от организаторите Славейко Стайков. Идеята е на арх. Пламен Мирянов от фондация "Нашият дом е България". В планинското хоро ще се включат ансамбли от седемте етнографски области на България и всички, които..

публикувано на 09.08.18 в 10:08