Незабравимите

"Александра" (от филма "Москва не вярва на сълзи") - Татяна и Сергей Никитини

Не само кадрите, а и песента "Александра" винаги напомнят за филма от 1979 г.
Снимка: Архив
В рубриката "Незабравимите" на Радио София песента днес е от филма "Москва не вярва на сълзи" - филм от 1979 година, който става най-гледаната руска продукция през 1980-а, а година по-късно получава "Оскар" за най-добър чуждоезичен филм. Режисьор е Валентин Меншов, а в главните роли са неговата съпруга Вера Алентова, Ирина Муравьова и Раиса Рязанова (трите млади момичета от провинцията, дошли да "превземат" Москва), както и Алексей Баталов.
Когато филмът получава своя "Оскар", на церемонията не присъства никой от екипа, а представител на посолството - такива са били времената. Меншов даже си спомня, че научил за "Оскара"-а на 1 април и решил, че това е някаква шега. Но това не променя факта, че филмът е изключително силен разказ за съдбите на трите героини в тази Москва, която не можеш да трогнеш със сълзи, но можеш да впечатлиш с кураж и вяра в любовта.
А песента, събрала в едно тези емоции, се нарича "Александра", написана е от Сергей Никитин, текстът е на Дмитрий Сухарев и Юрий Визбор. Изпълнява я авторът заедно със своята съпруга Татяна.
Интересна е историята на Сергей Никитин, композитор и певец, който обаче е завършил факултета по физика на Московския държавен институт. Там се запознава със съпругата си, с която след това имат хиляди изяви на сцената, но любопитното е, че това се случва по време на репетициите на Квинтет на физиците, където пеела дамата. Чуйте ги сега - Татяна и Сергей Никитини и "Александра" от "Москва не вярва на сълзи".

Приятно слушане.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02